Nowości

Zbrodnia hrabiego Neville’a

Amelie Nothomb

Książka belgijskiej autorki bestsellerowych powieści nie zawiedzie chyba nikogo, kto przywykł do jej czarnego humoru, trafnych obserwacji i żywiołowej akcji. „Zbrodnia hrabiego Neville’a” na zaledwie 100 stronach opowiada historie klątwy wiszącej nad hrabią Henrykiem Neville, panem na zamku Pluvier, i jego rodziną. […]

 

Źródło: kultura.onet.pl

Powrót do Reims

Didier Eribon

[…] Tak, czasy się zmieniają, coraz rzadziej człowiek jest dodatkiem do taśmy produkcyjnej, teraz jest dodatkiem do klawiatury komputera. Jednak – jak się wydaje – reguły gry i bariery klasowe pozostają niezmienne.

 

Źródło: krytykapolityczna.pl

Nieradość

Paweł Sołtys

 Nie jest to ani chwila szczęścia, ani chwila rozpaczy czy wielkiego smutku. To tak, jak się jedzie rano tramwajem. Ludzie niekoniecznie mają wtedy na twarzy jakieś złe miny, mają właśnie tę nieradość. Myślą o dniu, który muszą przeżyć. Jest i drugi trop, który wynika z przysłowia „Starość nie radość” – mówił o swoim drugim tomie opowiadań artysta znany też pod pseudonimem Pablopavo […]

Źródło: www.polskieradio.pl

Królestwo

Szczepan Twardoch

Zaskakująca kontynuacja jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. Ryfka ma jeden cel — przetrwać. W swojej kryjówce pielęgnuje na wpół przytomnego Jakuba Szapirę, który niczym nie przypomina niegdysiejszego postrachu stolicy. Kobieta nocami wychodzi na gruzowisko, którym po polskim powstaniu stała się Warszawa.

..bohaterem pierwszoplanowym nie jest już Jakub, bokser i gangster żydowskiego pochodzenia, tytułowy król, ale Ryfka, która się w nim kochała i którą zostawił dla innych kobiet (…) 

Źródło: www.polityka.pl

Globalny ład

Nicholas Stern

(…) Walka z globalnym ociepleniem ściśle łączy się z gospodarką. Nicholas Stern, wybitny teoretyk ekonomii rozwoju, wylicza ogromne koszty naszych ekologicznych zaniechań. Dowodzi, że model gospodarczy oparty na eksploatacji zasobów i przerzucaniu kosztów zewnętrznych na kraje Południa już się wyczerpał.
Konieczny jest więc nowy globalny ład (…)

Źródło: ksiegarnia.pwn.pl

Analfabetka, która potrafiła liczyć

Jonas Jonasson

„Analfabetka, która potrafiła liczyć” jest książką humorystyczno-przygodową, w której może zdarzyć się dosłownie wszystko i trzeba się nastawić na dość bezkrytyczne czytanie, żeby docenić walory rozrywkowe tej powieści. Ale to nie wszystko (…)

Źródło: kultura.onet.pl

Pianie kogutów, płacz psów

Wojciech Tochman

(…) To trzecia książka Wojciecha Tochmana poświęcona w dużym stopniu ludobójstwu: po relacji o życiu w Bośni i w Rwandzie przyszła kolej na Kambodżę. Autor pokazuje, czego Khmerzy bali się za Pol Pota i czego lękają się teraz. Okaleczona pamięć, nierozliczona przeszłość rzucają długi cień na dzisiejsze życie (…)

Źródło: www.polityka.pl

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata

Tomasz Michniewicz

Siedem podróży w czasie (…) Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii.
Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej.
Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko (…)

Źródło: www.znak.com.pl

Mikrotyki

Paweł Sołtys

„Mikrotyki” to prozatorski debiut Pawła Sołtysa, tekściarza i muzyka znanego jako Pablopavo. Są tu elementy znane z jego piosenek – wzruszenie prostym, nieco zapomnianym życiem i powracająca tęsknota za miłością. Autor za zbiór opowiadań otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego.

Te historie brzmią jak zasłyszane z którejś ręki, może podbarwione sentymentem, a może całkowicie zmyślone. Jej bohaterami są postaci dobrze znane: lokalni pijaczkowie, chłopaki z osiedla, nastoletnie miłości. Scenografię tworzą bloki z wielkiej płyty, bary „bar” i małe zakłady fryzjerskie.

Źródło: culture.pl

Dziennik. Jeszcze jedno zdanie

Tadeusz Sobolewski

(…) Dziennik, rozpoczyna się w czasie trwania stanu wojennego. Sobolewski doskonale oddaje atmosferę tamtego czasu: poczucie beznadziei, zwątpienie, strach, podziały społeczne, potrzebę wspólnotowych doznań, a jednocześnie poczucie osamotnienia, próby dokonania wewnętrznej „emigracji”.(…)

Źródło: kulturalnadzielnica.blogspot.com