W ramach Roku Herberta

28 lipca 2018  – dwudziesta rocznica  śmierci poety.

Zbigniew Herbert pozostawił po sobie dziewięć tomów poezji, poczynając od debiutanckiej Struny światła z roku 1956, kończąc na wydanym kilka miesięcy przed śmiercią Epilogu burzy z reprodukcją słynnego obrazu Giorgione’a Burza na okładce.

Od 11 grudnia 2006 archiwum Zbigniewa Herberta znajduje się w posiadaniu Biblioteki Narodowej. Taką decyzję podjęły spadkobierczynie Pisarza – Jego żona Katarzyna Dzieduszycka-Herbert oraz siostra Halina Herbert-Żebrowska. 

Archiwum składa się z trzech części. Całość uzupełnia zgromadzony w pięćdziesięciu teczkach zbiór fotografii.

Z okazji Roku Herberta BN przygotowała projekt.

Ze strony projektu:
„Zbigniew Herbert pozostawił po sobie dziewięć tomów poezji, poczynając od debiutanckiej Struny światła z roku 1956, kończąc na wydanym kilka miesięcy przed śmiercią Epilogu burzy z reprodukcją słynnego obrazu Giorgione’a Burza na okładce. Kiedy umierał, nad Warszawą przetaczała się nawałnica z potężnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Dla wielbicieli Jego talentu, których miał mnóstwo w każdym pokoleniu, było w tym – i jest do dzisiaj – coś symbolicznego, metaforycznego i niewysłowionego.”

więcej:https://bn.org.pl/projekty/rok-herberta-2018

i zapraszamy do Łazienek Królewskich na wystawę wierszy i rysunków

Dziś 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Z tej okazji w warszawskich Łazienkach została otwarta wystawa wierszy i rysunków poety.

Opublikowany przez BiblioNETka.pl Sobota, 28 lipca 2018

Skip to content