100 książek, które warto przeczytać choć raz w życiu

Z polecenia…

 „Aby nie marnować cennego czasu na książki, które nas rozczarują, powinniśmy skupić się na tych, które naprawdę są warte naszego zainteresowania. Aby je odnaleźć, możemy kierować się recenzjami zamieszczanymi w prasie czy na blogach, poleceniami znajomych lub gotowymi listami książek, które warto poznać. Tego typu zestawienie 100 książek, które każdy powinien przeczytać choć raz w życiu, przygotowali recenzenci Amazon Books. Oto ich wybory:

1.George Orwell „Rok 1984”

Wielki Brat wciąż patrzy – orwellowska antyutopia nie straciła na aktualności mimo upływu lat. Świat ukazany w tej powieści wydaje się szczególnie przerażający w ostatnich latach, ponieważ zaczyna znów przypominać ten, w którym żyjemy.

 

2. Stephen Hawking „Krótka historia czasu”

„Krótka historia czasu” to literatura popularnonaukowa tego typu, który w porywający i przystępny sposób przybliża czytelnikom nawet najtrudniejsze zagadnienia związane z poznawaniem wszechświata.

 

3. Dave Eggers „Wstrząsające dzieło kulejącego geniusza”

Rodzice Davida Eggersa zmarli na raka, jedno po drugim. Chłopak miał wtedy 21 lat, a jego brat zaledwie 7. Bracia opuścili przedmieścia Chicago, gdzie się wychowywali i wyjechali do San Francisco. Powieść opowiada o ich wspólnym życiu po ogromnej i bolesnej stracie.

 

4. Ishmael Beah „Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza”

To opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka, które samodzielnie musi walczyć o przetrwanie w nieludzkich warunkach. Ishmael Beah dorastał w Sierra Leone, gdzie po wybuchu wojny domowej nie tylko stracił rodzinę i na własne oczy oglądał rzeź, lecz także wkrótce popadł w uzależnienie od narkotyków. Książkę wydano w języku polskim. Obecnie użytkownicy usługi Audible mogą bezpłatnie skorzystać z audiobooka w wersji angielskiej, która jest dostępna na Amazonie.

 

5. Edwidge Danticat „Oddech, oczy, pamięć”

Bohaterką książki jest Sophie Caco, haitańska dziewczynka wychowywana przez ciotkę. Aż do dnia, gdy jej nieobecna wcześniej matka prosi siostrę o zwrócenie dziecka. Dziewczynka zostaje więc odesłana do Nowego Jorku, by zamieszkać z obcą sobie kobietą, która zdradza Sophie, że ta jest owocem gwałtu. Powieść jest trudną i bolesną opowieścią o relacjach między kobietami, o krzywdzie oraz trudach budowania intymności. Audiobook w wersji anglojęzycznej jest obecnie dostępny bezpłatnie dla użytkowników Amazona korzystających z usługi Audible w okresie próbnym.

 

6. Jhumpa Lahiri „Tłumacz chorób”

Tłumacz chorób to nie tylko tytuł tego zbioru, lecz także nazwa zawodu. Taka osoba zajmuje się diagnozowaniem chorób u osób, które nie potrafią nazwać swoich cierpień. Okazuje się, że opowiedzenie drugiemu człowiekowi o swoim bólu może być tak trudne, że nie sposób znaleźć do tego odpowiedni język. Aktualnie audiobook w wersji angielskiej jest dostępny bezpłatnie dla użytkowników Audible w czasie okresu próbnego.

 

7. Jared Diamond „Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw”

Fascynująca książka, która podejmuje próbę ustalenia, co powoduje, że niektóre społeczeństwa osiągają przewagę nad innymi, biorąc pod uwagę tak różnorodne dziedziny, jak produkcja broni czy językoznawstwo. Teraz audiobook w angielskiej wersji językowej jest dostępny bezpłatnie dla użytkowników usługi Audible w okresie próbnym.

 

8. Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”

Klasyczna pozycja literatury dziecięcej, po którą z przyjemnością sięgną również całkiem dorośli czytelnicy. Podczas lektury warto mieć przy sobie tabliczkę czekolady.

 

9. Barbara Kingsolver „Biblia jadowitego drzewa”

To historia opowiadana przez żonę i córkę fanatycznego kaznodziei, który wraz z rodziną wyjeżdża do Konga belgijskiego, trafiając do centrum dramatycznych wydarzeń. Książkę można kupić w tłumaczeniu na język polski, jednak dostępna jest także w wersji anglojęzycznej.

 

10. Ernest Hemingway „Słońce też wschodzi”

Powieść Hemingwaya, która w momencie swojego wydania wywołała prawdziwą sensację. Utwór stanowił bowiem portret amerykańskiej społeczności w Paryżu w latach 20. XX wieku. To powieść z kluczem – w przedstawianych przez Hemingwaya bohaterach łatwo rozpoznać prawdziwe osoby. Można ją kupić w tłumaczeniu na język polski oraz w oryginale.

Skip to content