OK, Google! Fake newsy i postprawda (zanim uwierzysz i podasz dalej)!

„Nowe technologie ułatwiają życie, a nowe media upraszczają kontakty z ludźmi i dotarcie do całej wiedzy tego świata. Czy na pewno? „

MATERIAŁY : Prezentacja Informacja (w zależności od mediów) z przymrużeniem oka Film „Monolog algorytmu Fundacja Fake News Polska Film „Jak samodzielnie weryfikować treści w internecie” (20 min., dostępny po założenia konta na platformie i zalogowaniu) Fundacja Panoptykon Krótki film o prawdzie i fałszu (1,5 godz.) Projekt: Kliknij. Sprawdź. Zrozum. PORADNIK. JAK świadomie korzystać z informacji (Kliknij. Sprawdź. Zrozum) 

Polecamy też Waszej uwadze artykuł Adama Węgłowskiego w  „Przekroju” Trolle XXI wieku

Temat bardzo ważny i coraz częściej obecny na portalach społecznościowych. ZANIM UWIERZYSZ I PODASZ DALEJ! 
Udostępniamy za Zuzanna Ziomecka
1. NAJPIERW SZYBKI SEARCH w google’u: „temat newsa” +factcheck i zobaczcie co fundacje zajmujące się weryfikacją informacji w necie piszą na ten temat. 2. POTEM SPRAWDŹ ŹRÓDŁO. Kliknij w link i znajdź stopkę strony, opis kanału na YT lub poszukaj zakładki „o mnie/nas.” BLOGGER/VLOGGER – ma prawo publikować wszystko co chce, bez jakiegokolwiek nadzoru ani kontroli.(…) To jest w zupełności zgodne z prawem by publikować zmyślone, lub znalezione ale nie sprawdzone treści i podawać je za prawdziwe. (…) WIARYGODNE ŹRÓDŁA INFORMACJI – podają adres, imiona i nazwiska autorów i redaktorów treści, i rodzaj działalności gospodarczej. Profesjonalne medium sprawdza i weryfikuje informacje zanim je publikuje, oraz ma obowiązek podać w jawnym miejscu politykę redakcyjną, w której znajdziecie opis światopoglądu danego medium. (…) *Bonus – reverse image serach. Jeśli patrzysz na fotkę, która pokazuje coś nieprawdopodobnego lub obrazoburczego, możesz zrobić wyszukiwanie wsteczne by znaleźć oryginalne zdjęcie, które mogło zostać w złej wierze zmanipulowane. Zapisz adres zdjęcia z netu i wklej np. w tę przeglądarkę: https://tineye.com/”
Trochę obok tematu, ale tylko trochę …

źródło z materiałami: https://labib.pl/artykuly/

Wśród naszych nowości m. in.

Ukryta sieć: „Cokolwiek Wybierzesz”; „Kimkolwiek jesteś”; “Gdziekolwiek spojrzysz”
Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę
Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI w.
Skip to content