PATRONI ROKU 2021

Sejm ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.

źródło:http://lustrobiblioteki.pl/

Przy okazji tej wiadomości, o jednym z patronów, Stanisławie Lemie, tak pisze w związku z Jego Rokiem Instytut Lema

Stanisław Lem jak mało która postać doskonale łączył (i łączy nadal!) świat kultury ze światem nowych technologii. Zawsze stawiał pytanie o miejsce człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii. Dzisiaj żyjemy w czasach, gdy wiele z jego „technologicznych proroctw” jest naszą rzeczywistością. Sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość, druk 3D, Internet, tablety, audiobooki – to tylko niektóre z tematów, które pojawiały się w jego twórczości.”

W nadchodzącym roku minie sto lat od urodzin Stanisława Lema

„Od kilku lat w Krakowie (…) obchodzone są urodziny pisarza. W przyszłym roku możemy liczyć na jeszcze bardziej huczne obchody – te według zapowiedzi organizatorów potrwać mają aż trzy dni!

Oczywiście to nie jedyna atrakcja, jaka ma uświetnić rok Stanisława Lema. Wiele  instytucji pracuje by w należyty sposób oddać hołd pisarzowi, którego dzieła stały się jednym z najważniejszych literackich produktów eksportowych. Według oficjalnych danych na całym świecie sprzedało się 35 milionów egzemplarzy jego książek, tłumaczonych na 45 języków.

Odświeżymy jego dziedzictwo, ukażemy je w nowym, technologicznym świetle. Nasze projekty obejmować będą jednocześnie promocję jego literatury i działania na rzecz zwiększenia kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Bo jak pisał Lem „technologie mają swój świetlisty awers, ale mają też rewers – czarną rzeczywistość”.

żródło:Niestatystyczny.pl

Z roku Różewicza donosi z satysfakcją e-teatr:

„W uchwale sejmowej przypomniano, że „w 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty. głęboko związanego z losem pokolenia wojennego, bacznego obserwatora życia codziennego, społecznego i politycznego. (…)Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską””.

O pozostałym nominowanych na Patronów 2021 roku  …

„Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida” – czytamy.

Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów – to kolejny patron 2021 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

więcej o wszystkich Patronach 2021 , uchwalonych przez Sejm na stronach:

sejm.gov.pl

tvpparlament.pl

Propozycje Senatu (projekty ustaw):
2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021 Rokiem Powstań Śląskich

2021 Rokiem Polskiej Tradycji Konstytucyjnej

 2021 Rokiem Cypriana Norwida

2021 Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia

Skip to content