Z cyklu PATRONI roku 2021 – T. Różewicz


Tadeusz Różewicz
– poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej. Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

Bibliografia cyfrowa:
culture.pl. Tadeusz Różewicz
„DO PIACHU” RÓŻEWICZA – DZIEJE PRAPREMIERY wspomina T. Łomnicki
„Nauka chodzenia” to szlachetna podróż po utworach Różewicza

Tym razem zapraszamy do zapoznania się z wykładami , do niedawna naszej nauczycielki, p. prof. Ewy Juszczak (wykłady powtórkowe dla Maturzystów 2020), które poprowadziła online w ramach HUM

#Wykład 8 twórczość Tadeusza Różewicza WYKŁAD online
#Wykład 9 “Kartoteka” Tadeusza Różewicza WYKŁAD online

fot. Wikimedia

 

Na niewątpliwą uwagę zasługują materiały powiązane z osobą i twórczością Tadeusza Różewicza zgromadzone w zbiorach NINATEKI: wykłady, audycje, dokument, spektakl,  koncert
biogram
(…) Prekursor awangardy w poezji i dramacie, nowator, choć silnie odnoszący się do tradycji romantycznej. Twórca niezależny, wielki samotnik przekonany o misji artysty pojmowanej jako stan wewnętrznego skupienia. „Polityka zmieni się w kicz, miłość w pornografię, muzyka w hałas, sport w prostytucję, religia w naukę, nauka w wiarę.”(…)
Zobaczyć mowę i milczenie. Wokół dramatów Tadeusza Różewicza | 1/6
Kartoteka rozrzucona Tadeusza Różewicza | Finezje literackie | 1/5
Dorzecze Różewicza | Artur Burszta, Jolanta Kowalska (dokument)
KONCERT Pięć śpiewów z klatki | PRASQUAL
(…)Tadeusz Różewicz nieczęsto zgadzał się na wykorzystywanie swoich utworów przez innych twórców. Dla Tomasza Praszczałka (znanego też pod pseudonimem Prasqual) zrobił jednak wyjątek. (…). To cykl pieśni o dramaturgii totalnej, obejmujący słowo mówione, śpiewane, muzykę orkiestrową i elektroniczną.(…)
Świadkowie albo nasza mała stabilizacja | Adam Hanuszkiewicz

NA YT znaleźć można wiele ciekawych nagrań audio i video w tym z udziałem poety i z adaptacjami jego twórczości (czytanie poezji, opracowania, spektakle np. Teatru Polskiego Radia…)

Udostępniamy niektóre z nich . Zapraszamy do zapoznania się…

Film jest częścią projektu „polska-poezja.pl”, którego celem jest stworzenie internetowej bazy wierszy najznakomitszych polskich poetów czytanych przez najlepszych polskich aktorów.

Polecamy również opracowania twórczości poety w ramach
POLSKI Z PASJĄ
Nauqa.pl

Skip to content