#2KANON książkowy – już jest

obwieszczamy 🙂

W #2KANONIE 10!, czyli KANONIE wg Czackiewicza oddało głos 65 osób.
Wiele z nich przekazało do kanonu pojedyncze tytuły.  Część podawała propozycje tylko w jednej kategorii, niektórzy w obu, czyli propozycje ważnych dla nich tytułów książkowych i filmowych.
Tak wygląda pełna lista #2KANONU książkowego, ułożona w kolejności alfabetycznej wg autorów (363 tytuły).
Kanon filmowy przedstawimy w kolejnym wpisie.
Propozycje były bardzo różnorodne i niewiele z nich się powtarzało. Przedstawiamy też pierwszą 12.!

Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze dopisać swoje propozycje, zachęcamy. Kontakt biblioteka@czacki.edu.pl lub przez Librusa.

A może ktoś z Państwa ma ochotę oddać swój głos na tytuł już do KANONU zgłoszony?

LISTA pozostaje OTWARTA

Pierwsza 12! miewa się TAK

1. Bułhakow Michaił, Mistrz i Małgorzata (6)
  2. Orwell George, Rok 1984 (6)
  3. Zusak Marcus, Złodziejka książek (6)
  4. Lee Harper, Zabić drozda (5)
  5. Schulz Bruno, Sklepy cynamonowe (4)
  6. Austen Jane, Duma i uprzedzenie (3)
  7. Christie Agatha, kryminały (3)
  8. Dostojewski Fiodor, Zbrodnia i kara (3)
  9. Feynman Richard Phillips, Pan raczy żartować Panie Feynman (3)
  10. Karpowicz Ignacy,  Sońka (3)
  11. Kundera Milan, Nieznośna lekkość bytu (3)
  12. Tolkien J. R. R., Władca Pierścieni (3)

cyfry w nawiasach to liczba oddanych głosów na ten tytuł/liczba osób, którzy zaproponowali ten tytuł

Przedstawiamy też komentarze/polecenia do kilku tytułów, które towarzyszyły zgłoszeniom do #2KANONU książkowego

Kristin Hannah, Słowik.
(Polecam wszystkie jej powieści, ale jeśli miałabym wybrać jedną książkę, którą chciałabym, żeby każdy przeczytał, to była by Ta. Fabuła, osadzona w Francji podczas II WŚ, opowiada historię dwóch sióstr. Dzieli je prawie wszystko, ale obie muszą stoczyć ciężką walkę o przetrwanie, a każda z nich poniesie wysoką cenę za ratowanie tego, na czym jej najbardziej zależy. Akcja trzyma w napięciu i nie zwalnia przez ponad 500 stron, a łzy zaczynają płynąć nie wiadomo kiedy. To od niej zaczęła się moja miłość do twórczości Hannah. Jeszcze raz bardzo polecam.

Marcin Marchwiński, Wierni Bogom. Zaginione dziedzictwo. – zapierająca dech w piersiach alternatywna wersja historii.
Rafał Dębski, Kamienne twarze, marmurowe serca – historia polskiego powstańca, który ucieka z zesłania i podróżuje po Europie. Odwiedza m.in. Francję i Rosję, spotyka Mickiewicza i Słowackiego. Jego odkrycia mogą zagrozić całemu carskiemu rodowi Romanowów.
Bohdan Urbankowski, Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg – dogłębna biografia Marszałka Piłsudskiego poruszająca mało znane aspekty Jego życia.
Wielkie mowy historii – 4-tomowy zbiór przemówień ważnych historycznych i współczesnych osobistości: polityków, wojskowych, naukowców, filozofów czy przywódców religijnych. Wydawnictwo Polityka.

Biblia obowiązkowo, bo tam jest wszystko. Każdy temat społeczno-filozoficzny

W swojej wiadomości gorąco chciałbym polecić jedną książkę oraz jeden film. Myślę, że książka pt. Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci autorstwa Janusza Schwertnera i Witolda Beresia jest tekstem kultury, który w ostatnim czasie zdecydowanie najbardziej mną wstrząsnął. Uważam,  że jest to książka, którą szczególnie powinien przeczytać każdy rodzic, nauczyciel oraz psycholog.

Proponuję Schodami w górę , schodami w dół Michała Choromańskiego nieco zapomniana dziś postać naszej literatury, zaczynał od sławnej Zazdrości i medycyny , jednak klimat zakopiańskiej cyganerii przełomu wieków w Schodami.  rewelacyjnie oddany. Polecam.

Wszystkim Czackiewiczom bardzo dziękujemy i liczymy na więcej
i więcej…

A tak było w zamierzchłych czasach, czyli w roku szkolnym w 2016/2017. Można porównać obie wersje KANONÓW