Archiwum Agnieszki Osieckiej

„Archiwum Agnieszki Osieckiej to imponujących rozmiarów zbiór zawierający zarówno materiały biograficzne związane z Agnieszką Osiecką oraz jej aktywnością artystyczną, jak i dokumentujące warsztat twórczy Poetki. Archiwum zostało przekazane Bibliotece Narodowej w październiku 2012 r. Do zbioru życzeniem Agaty Passent włączone zostały również książki z księgozbioru poetki i kasety z jej fonoteki. Zachowane materiały są równie niezwykłe i różnorodne jak sama twórczość i osobowość Agnieszki Osieckiej. Wśród pamiątek znaleźć możemy osobiste dzienniki, które w grubych zeszytach Autorka prowadziła od czasów dzieciństwa (lata 50.) do lat 90, notesy z własnoręcznymi zapiskami, a także jej pamiętniki, teksty wspomnieniowe oraz listy. Ozdobą Archiwum jest wyjątkowo duża kolekcja fotografii. Wielbiciele twórczości Agnieszki Osieckiej znajdą tu również zaskakująco bogaty i kompletny zbiór rękopisów i maszynopisów z kolejnymi wersjami utworów poetyckich, prozatorskich, teatralnych, publicystycznych i przekładów, a także zbiorów piosenek śpiewanych później przez gwiazdy polskiej estrady. Kolekcja została uporządkowana i zdigitalizowana dzięki staraniom Fundacji Okularnicy.

Wszystko to dzięki POLONA.PL