Miesiąc Języka Ojczystego na UJ i Konkursy

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia organizował od 21 lutego do 21 marca 2021 roku Miesiąc Języka Ojczystego. W ramach tego przedsięwzięcia prowadzone są trzy konkursy skierowane do uczniów polskich szkół, na które w imieniu Organizatorów pragniemy zaprosić:

 • VI Konkurs na gadkę 
  „Gadajcie, coście we wsi jadali” – to temat tegorocznej edycji, która jak co roku polega na przygotowaniu gwarowego niewierszowanego, oryginalnego (czyli wcześniej nieprezentowanego) monologu. Konkurs nie ma ograniczeń wiekowych, ale uczestnicy zostaną przydzieleni do trzech kategorii (dzieci, młodzież, dorośli). 
 • VI Konkurs na reklamę 
  Uczniowie szkół podstawowych mogą wcielić się w rolę PR-owców i nakręcić reklamę na temat „Powiedz mi, co jesz, a powiem Ci, skąd jesteś”. Ich zadaniem będzie nakręcenie filmu reklamującego dowolny produkt, ideę lub usługę. Konkurs jest kierowany do uczniów wszystkich klas szkół podstawowych. 
   
 • Konkurs „Twoja dzielnica — Twoja mównica” 
  Czym jest socjolekt i co go odróżnia od gwary i żargonu? To temat, który zgłębią uczestnicy tego konkursu. Polega on na stworzeniu oryginalnej pracy literackiej, w której zostanie zaprezentowana wybrana odmiana środowiskowa języka polskiego (np. język lekarzy, kolejarzy, muzyków, mechaników itd.). Gatunek pracy jest dowolny – może być to opowiadanie, wiersz, piosenka, scenariusz itd. Konkurs jest kierowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. 
   

Terminy:  

 • koniec nadsyłania prac konkursowych — 19 kwietnia 2021 r.  
 • ogłoszenie wyników I etapów konkursów — do 25 kwietnia 2021 r.  
 • Finały konkursów zostaną zorganizowane on-line, wszyscy finaliści zostaną poinformowani, w jakiej dokładnie formie i na jakiej platformie się one odbędą do dnia 25 kwietnia, podczas finałów zostaną ogłoszone wyniki konkursów.
  Szczegóły oraz regulaminy z formularzami zgłoszeniowymi dostępne są na stronie: http://mjo.uj.edu.pl/konkursy-2021/  
Skip to content