Podcasty od biblioteki Raczyńskich

Udostępniamy, polecamy m. in te poniżej…

źródło:http://www.bracz.edu.pl/o-bibliotece/podcast/

cykl kanon Lektur nieczytanych w 4 częściach

Kanon lektur nieczytanych – część 1: „Lalka” i „Wesele”
Kanon lektur nieczytanych powstał w Bibliotece Raczyńskich w połowie 2019 roku. Razem z czytelnikami, uczniami i polonistami wybraliśmy książki, które najczęściej pojawiały się w pytaniu o najgorszą lekturę szkolną oraz postanowiliśmy trochę je odkurzyć. Z przymrożeniem oka spojrzeliśmy na bohaterów i autorów, mając nadzieję, że uda się wydobyć z „lektury”, po prostu ciekawą książkę.
Lektury przedstawiamy w kolejności wybranej przez uczniów- od najgorszej. Jest to kolejność umowna, bo wiemy, że tak jak przeciwników, tak wiele omawianych tu tytułów ma swoich gorących wielbicieli. W pierwszym odcinku „Lalka” i „Wesele”. Opowiemy jak mógłby wyglądać współczesny serial inspirowany powieścią Prusa, czy autor myślał o kontynuacji powieści, a także co mogłyby pisać portale plotkarskie w 1900 roku oraz czy Wyspiański miał coś wspólnego z …krzesłem.

Balladyna – namiętność, przemoc i duchy
O szekspirowskich skojarzeniach, kontrowersjach wokół dramatu,  Balladynie na motocyklu i o tym, co wspólnego ma bohaterka Słowackiego z międzygalaktyczną agentką w podcaście o lekturze tegorocznego „Narodowego Czytania”.

Klucze wakacyjnych lektur
Wakacje to świetny czas na czytanie. Jakim kluczem kierujecie się wybierając lektury na wakacje: geograficznym, kluczem inżyniera Mamonia, a może prymusa? Zachęcamy do wysłuchania naszego podcastu i czytania w wakacje. Opowiada Katarzyna Wojtaszak.

Skąd wiedzieć, co czytać?
Skąd brać informacje o premierach książkowych? Jak wybrać ciekawe tytuły i znajdować książki, które przeczytamy z przyjemnością? Kto i co może nas wspomóc w wyborach literackich? Podpowiadamy! Opowiada Katarzyna Wojtaszak.

Skip to content