Patroni roku 2022 c.d.

UCHWAŁY SENATU

Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Ignacy Łukasiewicz i Bruno Schulz będą patronami 2022 roku. Zdecydował o tym Senat, podejmując stosowne uchwały. Rok 2022 będzie także Rokiem Botaniki.

Władysław Bartoszewski (1922–2015)
Z uchwały: „ [W 2022 r.] przypada 100. rocznica urodzin tego wszechstronnego człowieka, niezwykłej osobowości: humanisty, historyka, publicysty, dziennikarza, pisarza, wykładowcy, dyplomaty i polityka. (…)Podkreślili też, że Władysław Bartoszewski chciał, byśmy pozostali wierni jego maksymie: „Warto być przyzwoitym!”. „Senat składa hołd wielkiemu patriocie, uznając jego credo za istotne dla Polaków angażujących się w pracę na rzecz przyszłości demokratycznej RP” – czytamy w uchwale.

Bronisław Geremek (1932–2008)
Z uchwały: „ [W 2022 r.] przypada 90. rocznica urodzin tego jednego z najważniejszych polskich polityków, współodpowiedzialnego za odbudowę niepodległości Polski i wprowadzenie Rzeczypospolitej do NATO i Unii Europejskiej. „Działał jawnie i w podziemiu, z otwartą przyłbicą, bez przemocy

Ignacy Łukasiewicz (1822–82)
Z uchwały: „ [W 2022 r.] przypada 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci twórcy światowego przemysłu naftowego i działacza niepodległościowego. „Należy On do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej ojczyzny, jak również całego świata”. Jest powszechnie znany jako wynalazca lampy naftowej i założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej.

Bruno Schulz (1892–1942)
Z uchwały: „[W 2022 r.] przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci artysty – prozaika, grafika, malarza, rysownika i krytyka literackiego. (…) Jest on niewątpliwie jednym z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX w., a jego utwory weszły do kanonu literatury światowej i są znane nawet w najodleglejszych kulturowo rejonach świata. (…).Jako człowiek o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności z pewnością zasługuje na miano ambasadora polskiej kultury na świecie”.

 Rok Botaniki
Senat, w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego, podjął uchwałę o ogłoszeniu 2022 r. Rokiem Botaniki. W ten sposób Izba chce uhonorować polskich botaników i ich osiągnięcia, a także docenić cywilizacyjne znaczenie tej dziedziny nauki. „Chcemy, aby Rok Botaniki przyniósł jeszcze większe uznanie w naszym społeczeństwie dla roli nauki, w szczególności botaniki, oraz jej wkładu w rozwój gospodarki i wpływu na nasze życie codzienne”.

źródło:https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,14333,patroni-roku-2022.html

UCHWAŁY SEJMU

Do grona już wybranych dołączyli kolejni PATRONI
Niejako podwójny patron, bo uchwalony również przez SENAT, o czym w teksie powyżej Ignacy Łukasiewicz
Ignacy Łukasiewicz (1822–82)
200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci twórcy światowego przemysłu naftowego i działacza niepodległościowego
… i kolejny PATRON Józef Mackiewicz w związku ze 120-leciem urodzin.
Józef Mackiewicz (1902-1985)
Pisarz i publicysta. W 2022 roku mija 120. rocznica urodzin. Jego życiowe motto stanowiły słowa: ’Tylko prawda jest ciekawa’”

Józef Mackiewicz dołączył do patronów 2022 roku. Sejm uhonorował pisarza w związku ze „stuleciem” jego urodzin

O Mackiewiczu 

Podsumowując
PATRONI ROKU 2022:
SEJM
Maria Konopnicka, Józef Wybicki, Wanda Rutkiewicz, Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz i Józef Mackiewicz
Rok Polskiego Romantyzmu

SENAT
Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Ignacy Łukasiewicz i Bruno Schulz
Rok Botaniki

Czy to już pełna lista?

Patroni 2022. Lustro Biblioteki

Narodowe Centrum Kultury – Patroni i rocznice w 2022 roku

 

 

Skip to content