Belfer czytający

Kolejne wrażenia z czytania od p. prof. Iwony Kulpy-Szustak

Jacek Dukaj Imperium chmur

To, że  sięgnęłam po książkę Jacka Dukaja, pisarza kojarzonego z nurtem literatury science fiction, fantasy, nie oznacza, iż stałam się miłośniczką tych gatunków. Przeczytałam wiele powieści i opowiadań kształtujących moje spojrzenie na teksty należące do fantastyki naukowej czy też fantasy, były to jednak młodzieńcze fascynacje, między innymi  utworami J. R.R. Tolkiena, F. Herberta, U. K. le Guine, S. Lema i  innych pisarzy. O tym, że zdecydowałam się przeczytać powieść „Imperium chmur” zadecydował fakt, iż jej bohaterami uczynił Dukaj  postacie  z „Lalki” B. Prusa – S. Wokulskiego  i  J. Ochockiego.

Myślę, że warto poszerzać swoje pole zainteresowań literaturą i wybierać z wielu książek, gatunków te, które niekoniecznie są naszymi ulubionymi i w ten sposób wychodzić ze strefy komfortu. Zaryzykowałam i nie żałuję, poznałam opisany pięknym językiem obraz XIX – wiecznej Japonii, w której realizuje się marzenie Geista – na masową skalę produkowany jest metal lżejszy od powietrza.  W powieści zderzone zostają kultury – Wschód i Zachód, postawy ludzkie, a także różne sposoby myślenia o świecie. „Imperium chmur” to kolejna książka, po między innymi  eseistycznej „Lalce i perle” O. Tokarczuk czy też pracy naukowej E. Paczoskiej „Lalka czyli rozpad świata’, która jest komentarzem do arcydzieła B. Prusa

Angelika Kuźniak Olga Boznańska. Non finito

Biografia polskiej malarki – Olgi Boznańskiej napisana przez Angelikę Kuźniak i zatytułowana „Olga Boznańska. Non finito” pozwala prześledzić losy niezależnej kobiety, która poświęciła swe życie sztuce, rezygnując z dostatniego życia i szczęścia osobistego. Nie wyszła za mąż, chociaż miała wielu adoratorów. Zamiast tego poszła w sztukę jak w dym, zwłaszcza, że wypalała ogromne ilości papierosów, nie dojadała i dodawała sobie energii wypijając wiele filiżanek mocnej herbaty.

Sięgając po biografię znanej artystki, zadajemy sobie pytanie, co było kluczem do jej sukcesu? Boznańska powoli zdobywała sławę w Monachium potem w Paryżu, otrzymywała nagrody na międzynarodowych wystawach, jej pracami interesowali się zamożni arystokraci z różnych krajów.

 W młodości wyjechała z Krakowa, w którym pod koniec XIX wieku uczelnie nie dawały możliwości studiowania kobietom, a jeśli zdarzały się wyjątki, kobiety nie otrzymywały w nich dyplomu. W tym kontekście na uwagę zasługuje wielka miłość ojcowska pana Boznańskiego, to dzięki temu uczuciu Olga zdobyła wykształcenie. Ojciec rozumiał potrzeby swych córek (Olga miała siostrę – Izę), dzięki prywatnym lekcjom i wybitnym profesorom Boznańska miała szansę na doskonalenie warsztatu malarskiego.

W czasach, gdy wiele mówi się o prawach kobiet, warto sięgnąć po biografię artystki, która musiała pokonać o wiele więcej barier niż mężczyźni, aby zdobyć nieśmiertelną sławę
i wolność.

Iwona Kulpa-Szustak

Skip to content