Pamiętajmy o POLONIE

Udostępniamy
Polona: Największa w Polsce biblioteka cyfrowa

„Czy zastanawialiście się, jak wygląda karta z kroniki Galla Anonima? Teraz można ją pobrać z Internetu! Podobnie, jak 3 miliony innych wydawnictw, w tym starodruków, unikalnych wydań i pojedynczych egzemplarzy, dostępnych za darmo i dla każdego w należącym do Biblioteki Narodowej internetowym serwisie POLONA.(…)

Większość z zasobów POLONY znajduje się domenie publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać. POLONA pozwala na pobranie i zapisanie skanów wysokiej rozdzielczości. Samo pobieranie plików (w formatach JPG, danych XML lub paczki ZIP z wieloma skanami) dostępne jest bez logowania. Po odnalezieniu obiektu, który nas interesuje mamy dostępne również trzy widoki: podstawowy, wielu obrazów/stron lub z opisem i metdanymi.(…)

POLONA została zbudowana jako one-page application – do działania nie wymaga przeładowania strony. Użytkownik wchodząc do serwisu widzi wszystkie obiekty, tak jakby znalazł się w wirtualnym magazynie wielkiej biblioteki. Przypomina to „wall” serwisu społecznościowego. Wybieranie można rozpocząć od filtrowania lub szukać według własnego klucza. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów, a także świetny zoom porównywalny jedynie z Art Project by Google.

Pamiętajcie o POLONIE

Strona główna | Polona

Skip to content