Belfer czytający

Tomasz Mann Czarodziejska góra

Czarodziejska góra Tomasza Manna to niemiecka powieść arcydzieło, utwór uniwersalny, który można czytać wiele razy, odnajdując w nim nowe wartości, wątki i motywy. Bohaterem książki jest Hans Castorp, który przybywa do uzdrowiska Davos w odwiedziny do swego chorego na gruźlicę kuzyna Joachima, zamierza tam pozostać jakiś czas, ale jego pobyt przedłuża się aż do siedmiu lat. W tym czasie następuje powolne dojrzewanie bohatera. Przeżywa on swą pierwszą miłość, której obiektem jest tajemnicza Rosjanka Kławdia Chauchat, poznaje wielu ekscentrycznych pacjentów i lekarzy uzdrowiska.

Powieść tylko pozornie odtwarza realia życia w Davos, akcja przetykana jest wieloma dyskusjami, w których pobrzmiewają echa poglądów filozoficznych początku dwudziestego wieku. „Czarodziejska góra” to także powieść parabola ukazująca
w przenośny sposób świat dotknięty I wojną światową.  Możemy też znaleźć w tekście wiele odwołań do kultury europejskiej, niemieckiego romantyzmu, rozważania o czasie, odwołania do tradycji oświeceniowych i średniowiecznych. Nie sposób wymienić wszystkich wątków i wydarzeń, a także ich interpretacji. Jedno jest pewne, lektura „Czarodziejskiej góry” jest niezwykle pasjonująca i za każdym razem podczas czytania odkryć można jej moc.

Iwona Kulpa-Szustak

P.S. W literackim nawiązaniu do Empuzjona Olgi Tokarczuk.

Skip to content