95. rocznica urodzin

… mistrza prof. Leszka Kołakowskiego

Z tej okazji na tablicy MCI małe przypomnienie

Leszek Kołakowski  – ur. 23 października 1927 r. w Radomiu, zm. 17 lipca2009 r. w Oksfordzie, filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii, eseista, publicysta i prozaik.

Leszek Kołakowski to jedna z najbardziej znanych i popularnych twarzy polskiej filozofii. Współtwórca warszawskiej szkoły historyków idei, zainteresowany historią filozofii nowożytnej, szczególnie marksizmem, filozofią religii i kultury europejskiej.
Autor licznych książek naukowych, esejów, powiastek oraz bajek filozoficznych. Filozof akademicki i popularyzator filozofii.
Obrońca pytających o „oczywistości” błaznów.

źródło: https://culture.pl/

Był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów i człowiekiem pozornie pełnym sprzeczności. W czasach młodości zagorzały marksista, który następnie zdał sobie sprawę z marności tej ideologii i dokonał jej krytyki w monumentalnych „Głównych nurtach marksizmu”.

źródło: https://www.polskieradio.pl

Dawid Zarazinski, Jak żyć? Przykazania Leszka Kołakowskiego

(..)Leszek Kołakowski: Ja o szczęściu nie mówię, bo nie wiem, co to takiego. I nigdy nie wiedziałem. Ale jest coś dobrego w buddyjskiej czy stoickiej skłonności do ograniczania pragnień w taki sposób, żeby przeciwności losu przyjmować ze spokojem. Nie być przywiązanym do potrzeb, nie wpadać w histerię, kiedy nam się nie udaje to, co byśmy chcieli. Nie chcieć zbyt wiele. Nie sięgać zbyt daleko. Lepiej mniej chcieć i mniej się rozczarowywać. (…)

więcej,  w tym przykazania na stronie: https://madeinzen.pl

W Biblio dostępnych wiele tytułów filozofa a także nagrania jego rozmów: Rozmowy z mistrzem: wywiady telewizyjne z prof. Leszkiem Kołakowskim

 

 

 

Skip to content