Dzień Wolnych Książek

„Książki nie lubią być uwięzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane”

W czerwcu obchodzimy Święto Wolnych Książek.
W 2023 roku Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek przypada na 13 czerwca (wtorek).

Celem święta jest promowanie idei bookcrossingu oraz czytelnictwa, a także uwolnienie jak największej ilości książek. Święto realizowane jest w 3 tygodniu czerwca. Konkretny termin obchodów podawany jest w formie komunikatu w miesiącu styczniu i zamieszczany na stronie www.bookcrossing.pl

Święto Wolnych Książek sięga roku 2003. Pomysł zrodził się z chęci uświetnienia bookcrossingu i zaktywizowania entuzjastów czytania.
Teraz Ci najbardziej rozkochani w literaturze łączą się jeszcze bardziej we wspólnych przemarszach i happeningach, nawołując: Chcemy podzielić się radością czytania! To niezwykłe przedsięwzięcie rozrasta się z roku na rok. Biorą w nim udział szkoły, uczelnie, urzędy, instytucje, organizacje społeczne i kulturalne, a także media. Święto zyskało wymiar ogólnopolski.

źródło: https://bookcrossing.pl/swieto-wolnych-ksiazek

Książkami możesz wymieniać się (nie tylko) oficjalnie

Bookcrossing ma swoją oficjalną światową i polską platformę. Można za ich pośrednictwem zarejestrować książkę, którą odłożyło się na jedną z oficjalnych półek (ich mapki znajdziesz właśnie na wspomnianych stronach). Zarejestrowana książka otrzymuje numer BIP, a kolejne osoby, które ją „wypożyczają”, odznaczają ten fakt w wirtualnej karcie bibliotecznej (zajmuje to dosłownie minutę). W ten sposób ktoś, kto oddał swoją książkę do czytania, może śledzić jej wędrówkę po Polsce czy świecie.

Według danych umieszczonych na oficjalnej światowej witrynie bookcrossingu, do tej pory (dane na rok 2021) na całym globie zarejestrowało się w niej 1 919 735 użytkowników, którzy uwolnili 13 564 490 książek w 132 krajach świata. Jeśli chodzi wyłącznie o Polskę, dane te przedstawiają się następująco: mamy 332955 uwolnionych książek, 20294 założonych półek i 63018 zarejestrowanych użytkowników bookcrossingowej platformy.

Warto jednak pamiętać, że to tylko dane dotyczące oficjalnych półek i oficjalnie zarejestrowanych użytkowników oraz książek. Oddolnych inicjatyw w wielu państwach jest również niemało (choć nikt nie wie, ile dokładnie).

źródło: https://lubimyczytac.pl/

 

Skip to content