„Podaruj wiersz” akcja Fundacji Herberta i BN

 

Zapraszamy..

„Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”. (…)

przepisz, podaruj
Odręcznie przepisz wybrany przez siebie wiersz i podaruj go komuś, o kim myślisz, że może to być dla niego ważne.
komu?
Osobę, której możesz podarować przepisany specjalnie dla niej wiersz, na pewno znajdziesz w swoim najbliższym otoczeniu (w rodzinie, wśród przyjaciół, sąsiadów, bliższych i dalszych znajomych), ale warto poszukać też tam, gdzie słowo wiersza, słowo niosące sens i nadzieję, dające oparcie, może być szczególnie potrzebne – w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych etc.
jak?
Wystarczą cztery kroki:

  1. zdecyduj, komu podarujesz wiersz;
  2. sięgnij po książkę z poezją i wybierz wiersz – pamiętając, że wybierasz go dla konkretnej osoby (weź więc pod uwagę, co ta osoba przeżyła, w jakiej jest sytuacji, co może być dla niej ważne);
  3. odręcznie przepisz na niej wybrany wiersz na karcie papeterii „Podaruj wiersz” – możesz też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis;
  4. podaruj przepisany wiersz osobie, dla której został wybrany – pamiętaj jednak, że nie każdy może samodzielnie odczytać napisany tekst, komuś takiemu wiersz warto głośno przeczytać (dotyczy to zwłaszcza osób starszych i małych dzieci).

papeteria
Fundacja przygotowała specjalną papeterię, na której można odręcznie przepisać wybrany wiersz. Kartę papeterii „Podaruj wiersz” możesz odebrać w MCI-bibliotece,  możesz też kartę pobrać z sieci i samodzielnie wydrukować.

Plik z kartą dostępny jest na stronie: podarujwiersz.pl

podaruj, udostępnij
Napisz do Fundacji, jeśli chcesz się podzielić zdjęciem lub krótkim nagraniem wideo pokazującym to, co wydarza się za sprawą podarowania komuś odręcznie przepisanego wiersza.

więcej na stronie Fundacji im. Z. Herberta, na szkolnych korytarzach i w czytelni Biblio

Podaruj wiersz

 

Skip to content