C. S. Lewis – 5. rocznica śmierci

Brytyjski pisarz i filolog. Znany jako: Clive Staples Lewis

Pisał książki z gatunków: fantasy, science fiction, literatura młodzieżowa, literatura piękna, biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, publicystyka literacka, eseje, biznes, finanse, filozofia, etyka, językoznawstwo, nauka o literaturze, popularnonaukowa, literatura dziecięca, religia.

Urodzony: 29.11.1898
Zmarły: 22.11.1963

Najbardziej znany jako autor cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii (1950–1956, pierwsze wyd. polskie 1985–1989). Był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tolkiena, wraz z którym wykładał na wydziale literatury angielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Więcej:http://cslewis.drzeus.net/
źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/8430/c-s-lewis
https://www.encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=C._S._Lewis
https://deon.pl/wiara/wiara-i-spoleczenstwo/10-najlepszych-cytatow-c-s-lewisa,369052

Cytaty

„Kochać w ogóle znaczy wystawić się na zranienie. Pokochaj cokolwiek, a twoje serce z pewnością odczuje ból, a może nawet zostanie złamane. Jeśli chcesz mieć pewność utrzymania serca w stanie nienaruszonym, nie wolno ci go ofiarować nikomu, nawet zwierzęciu. Otul je ostrożnie sowimi hobby i odrobiną luksusu, unikaj wszelkich komplikacji, zamknij je bezpiecznie w szkatule lub trumnie własnego egoizmu„. 
Clive Staples Lewis, Cztery miłości

„Ci, co powiadają: 'Im lepiej poznaję ludzi, tym więcej kocham psy’, ci co znajdują w zwierzętach wytchnienie od wymagań, które im stawia towarzystwo ludzi, niech się dobrze zastanowią nad prawdziwą przyczyną swoich uczuć”.
Clive Staples Lewis, Cztery miłości

Miłość erotyczna pragnie nagiego ciała, przyjaźń – nagiej osobowości”.
Clive Staples Lewis, Cztery miłości

„Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej: „Co? Ty też? Myślałem, że tylko ja”.
C.S. Lewis, Cztery miłości

„Mam nadzieję, że nikt z czytających tę książkę nie czuł się nigdy tak nieszczęśliwy jak Zuzanna i Łucja tej nocy; ale jeśli ktoś z was przeżył kiedyś coś podobnego – jeśli płakał całą noc, aż zabrakło mu łez – to wie, że w końcu przychodzi pewien szczególny rodzaj spokoju. Człowiek czuje się tak, jakby już nic nigdy nie miało się zdarzyć.”
C.S. Lewis, Lew, czarownica i stara szafa

„Kochać, a potem utracić to, co kochaliśmy – to wpisane jest w nasza naturę. Jeśli nie potrafimy znieść utraty, pochłania nas zło.”
C.S. Lewis, Dopóki mamy twarze

„Bo tak już jest, że to, co się widzi i słyszy, zależy w dużej mierze od tego, gdzie się stoi i kim się jest.”
C.S. Lewis, Siostrzeniec czarodzieja

 „Zawiedzione nadzieje rodzą wielki ból.”
C.S. Lewis, Opowieści z Narnii

źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/8430/c-s-lewis/cytaty

Skip to content