Belfer czytający… Przeczytałam

Jakież to tajemnice mogą skrywać kolory? I co tak intryguje w historii barw? Kassia St Clair zgłębia ten temat w swej szczególnej monografii kolorów – znanych, zapomnianych, modnych czy nawet… niebezpiecznych. Opowieść o tym, skąd się wzięły, ujawnia przy okazji pomysłowość, determinację, pasję i złożoność ludzkiej natury, a niekiedy nawet skłonność do dziwactw. Bowiem historia kolorów to dzieje człowieka.

Belfer czytający… Przeczytałam

Zofia, Zosia, Zośka, Zocha… słowem: Stryjeńska (1891-1976). Była bez wątpienia postacią nieszablonową. Najwybitniejszą polską malarką dwudziestolecia między wojnami. Jako artystka i kobieta – niezwykle utalentowana i zawsze niezależna. Nerwowa i niespokojna. Nieraz przyszło jej za to słono płacić. Sam podtytuł książki pani Kuźniak znakomicie oddaje temperament malarki: diabli nadali! Jakby była kimś wściekłym lub zniecierpliwionym, dzikim lub nieprzystosowanym do życia w przyzwoitym społeczeństwie…

Belfer czytający… Przeczytałam

„Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny” Włodzimierza Kalickiego i Moniki Kuhnke to nie jest kolejna nudna lektura o dziełach sztuki występujących w Polsce. To ekscytująca opowieść z sensacyjnymi wątkami i nagłymi zwrotami akcji, przy tym napisana przystępnym językiem. O wytrwałych tropicielach zaginionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. O perypetiach znanych polskich zabytków: obrazów, rzeźb, rękopisów i przedmiotów użytkowych, które przepadły w wojennym chaosie. Książka zainteresuje zarówno miłośników dziejów, historii sztuki, jak i wielbicieli powieści sensacyjnych.

Belfer czytający … Przeczytałam

„Historia pszczół”, „Błękit”  i „Ostatni” – Mai Lunde to seria o klimatycznej apokalipsie czyhającej na ludzkość już teraz, w XXI w. Cechą charakterystyczną literackiej koncepcji Norweżki jest prowadzenie równolegle kilku wątków postaci. Bohaterowie żyją w różnych czasach i innych regionach świata, lecz łączy ich podobny stosunek do natury, uważność, pasja lub ostatecznie… pragnienie przetrwania w obliczu ekologicznej degradacji świata.
Skip to content