#autorskie

…, czyli napisało się,
dla twórczych i poszukujących, dla tych, co pisanie traktują serio i nie serio.
Czekamy na Wasze teksty małe i duże: literackie? filozoficzne? popularnonaukowe? rozrywkowe?
Przelejcie na papier, na ekran, to co kiedyś tam z potrzeby serc i dusz napisaliście. Dawniej „zapiski na mankietach”, dziś zapisane gdzie popadnie, a tu na stronie opublikowane do poczytania przez zaciekawionych, co też Wam się napisało! Czekamy na Wasze #autorskie popisanki.
Kontakt dla WAS:

Belfer czytający… Przeczytałam

Olga Tokarczuk Empuzjon. Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk to pierwszy utwór, który został napisany już po otrzymaniu przez pisarkę Nagrody Nobla. Długo wyczekiwany Empuzjon spełnił moje oczekiwania, choć krytycy nie byli zgodni w swych ocenach, pojawiały się recenzje niezwykle entuzjastyczne, ale także te z umiarkowanym zachwytem czy też wypowiedzi negujące wartość dzieła.

Belfer czytający… Przeczytałam

„Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny” Włodzimierza Kalickiego i Moniki Kuhnke to nie jest kolejna nudna lektura o dziełach sztuki występujących w Polsce. To ekscytująca opowieść z sensacyjnymi wątkami i nagłymi zwrotami akcji, przy tym napisana przystępnym językiem. O wytrwałych tropicielach zaginionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. O perypetiach znanych polskich zabytków: obrazów, rzeźb, rękopisów i przedmiotów użytkowych, które przepadły w wojennym chaosie. Książka zainteresuje zarówno miłośników dziejów, historii sztuki, jak i wielbicieli powieści sensacyjnych.

Oczytani… „Schron przeciwczasowy”

„Kto rządzi przeszłością, rządzi przyszłością” – czytamy u Orwella. Te słowa nabierają nowego znaczenia i po stokroć zmuszają do przemyśleń czytelnika „Schronu przeciwczasowego”, książki autorstwa Georgiego Gospodinowa, obecnie najbardziej rozpoznawalnego bułgarskiego pisarza.

Oczytani… „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”

HARUKI MURAKAMI „PIERWSZA OSOBA LICZBY POJEDYNCZEJ” Młodzi ludzie bardzo często reagują alergicznie na wspomnienia o czasach młodości rodziców czy dziadków. Powroty do przeszłości są nieraz wypełnione goryczą czy tęsknotą do utraconego raju młodości. Japończyk Haruki Murakami jest od dawna wymieniany w gronie pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Zbiorem opowiadań „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, będący już […]

Oczytani… „Strefa zgniotu”

Każdego dnia słyszymy dziesiątki rozmów. W szkole, w pracy, w autobusie – znaczna liczba ludzi pogrąża się w rozmowie. Zasłyszane słowa często ulatują z naszej głowy tak szybko, jak się do niej dostały. Nikt przecież nie będzie zaprzątał sobie głowy rozmową dwóch staruszek w autobusie! Nikt poza Elizą Kącką.

Oczytani… Niepokój przychodzi o zmierzchu

W powieści „Niepokój przychodzi o zmierzchu” nic nie jest zupełnie zwyczajne czy bezcelowe. Rzadko spotyka się książkę, która tak przyciąga, a jednocześnie odrzuca czytelnika

Oczytani…  Gorączka złotych rybek

Jedną z najbardziej znanych prac Kanoko Okamoto, XX-wiecznej japońskiej pisarki i poetki, jest powieść „Gorączka złotych rybek” – mimo że krótka, niezwykle piękna i zapadająca w pamięć. Osadzona w realiach Japonii w początku XIX wieku, opowiada historię Mataichiego – mężczyzny wychowywanego w rodzinie hodowców złotych rybek.

Oczytani… Ziemia! Ziemia!

„Ziemia! Ziemia!” to powieść eseistyczna, zbiór wspomnień i esejów węgierskiego klasyka XX wieku, Sandora Maraiego. Akcja rozpoczyna się w grudniu 1944 roku, gdy Armia Czerwona odbija Budapeszt z rąk nazistów. Marai, jako już wówczas uznany pisarz, mieszka w tym czasie w niewielkiej wiosce, która szybko zostaje zajęta przez Sowietów.

Belfer czytający… Przeczytałam

Wypiór to książka zaskakująca, zabawna, przedziwna,  Można nazwać ją sylwą współczesną  łączącą elementy biografii Adama Mickiewicza, historię pary trzydziestolatków mieszkających w Warszawie nieopodal płonącej Tęczy przy Placu Zbawiciela oraz pastiszowe fragmenty opisujące tytułowego Wypiora. Uzdański tworzy karkołomną opowieść o naszym wieszczu…

Oczytani… Metro 2033

Postapokalipsa wschodnioeuropejska to gatunek o dość charakterystycznych cechach. Panuje tam nieustanna melancholia, połączona z antropologicznymi przemyśleniami o naturze ludzkiej.
Skip to content