2008 ROK ZBIGNIEWA HERBERTA
ROK ZBIGNIEWA HERBERTA
(Wykorzystano materiały z wystawy: ZBIGNIEW HERBERT – APOSTOŁ W PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ
Wystawa przygotowana przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe w ramach programu operacyjnego Patriotyzm jutra Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
W dziesiątą rocznicę śmierci poety Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd artyście, który twórczo nawiązując do wielkiej tradycji europejskiej kultury, wzbogacił ją i wzmocnił.
W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Dla wielu był pisarzem tragicznym i niezłomnym, uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.
Odważny i niezależny, wyrażał w swej poezji umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, nieidealizującą, wymagającą od tych, którzy ją deklarują, nie tylko poświęcenia, ale i światłej krytyki, nie tylko wzniosłych gestów, lecz przede wszystkim pracy i odpowiedzialności.
Wprowadził do polszczyzny formułę-przykazanie – słowa „Bądź wierny Idź”.
Głęboko przekonany o wyjątkowej wartości jego literatury, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta.
Z UCHWAŁY
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 10 lipca 2007 roku
TEKST UCHWAŁY (orka.sejm.gov.pl/Druki)
Mottem Roku jest cytat:
„We mnie jest płomień, który myśli”
pochodzący z wiersza „Napis” Zbigniewa Herberta
Urodził się w 1924 we Lwowie, zmarł w 1998 w Warszawie. Poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX wieku. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Jako poeta debiutował w 1950, jednak pierwszą książkę poetycką (STRUNA ŚWIATŁA) wydał dopiero w 1956 roku.
Na twórczość Zbigniewa Herberta składają się poezja, dramat, eseistyka i publicystyka.
Najważniejsza – i najlepiej w całym świecie znana – jest poezja, od debiutu wyróżniająca się rozpoznawalnym tonem, poezja, którą krytyka i czytelnicy od początku przyjęli z niezwykłym entuzjazmem. Odznacza się ona cechą szczególną, dla kształtowania się stylu poety najwięcej znaczył głos zbiorowości ludzi prawych – ukrywa się w tym przekonanie, że prawość jest przeważającą etyczną cechą ludzkiego rodzaju, chociaż z drugiej strony Herbert nie ma złudzeń, co do zła kryjącego się w ludzkiej naturze. Poezja Herberta lokowała swój punkt widzenia w oczach wrażliwego i uczciwego człowieka żyjącego w trudnych czasach, sublimowała jego odczucie zachwytu, piękna i dobra, ujawniała jego obrzydzenie, krzywdę i zgorszenie.
W eseistyce Zbigniew Herbert okazał się znakomitym historykiem idei, historykiem sztuki. Wszystkie szkice są owocem niezwykłego daru opisu pejzaży, obiektów kultury materialnej, dzieł architektury, rzeźby, malarstwa – pod tym względem jego mistrzostwo porównywalne jest jedynie z Rilkem. Wszelkie kulturowe i filozoficzne uogólnienia znajdują podstawę w opisie rzeczowym, surowym i poetycko ascetycznym.
Był Herbert typem intelektualisty, który mądrość czerpie raczej z sensu powszechnego niż erudycji, chociaż zasadnie uważano go za przedstawiciela „poezji myśli”.
Wybrana bibliografia:
• STRUNA ŚWIATŁA, Warszawa: Czytelnik, 1956.
• HERMES, PIES I GWIAZDA, Warszawa: Czytelnik, 1957.
• STUDIUM PRZEDMIOTU, Warszawa: Czytelnik, 1961.
• BARBARZYŃCA W OGRODZIE, Warszawa: Czytelnik 1962.
• NAPIS, Warszawa: Czytelnik, 1969.
• PAN COGITO, Warszawa: Czytelnik, 1974.
• RAPORT Z OBLĘŻONEGO MIASTA I INNE WIERSZE, Paryż: Instytut Literacki, 1983.
• ELEGIA NA ODEJŚCIE, Paryż: Instytut Literacki, 1990.
• ROVIGO, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1992.
• MARTWA NATURA Z WĘDZIDŁEM, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1993.
• EPILOG BURZY, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1998.
• LABIRYNT NAD MORZEM, Zeszyty Literackie, 2000.
• KRÓL MRÓWEK, Kraków: a5, 2001
• WĘZEŁ GORDYJSKI ORAZ INNE PISMA ROZPROSZONE, Warszawa: Biblioteka Więzi, 2001
Wydarzenia Roku Zbigniewa Herberta:
- Debaty Herbertowskie
W Bibliotece Narodowej odbędzie się 10 comiesięcznych Debat Herbertowskich. Debaty, otwarte dla szerokiej publiczności, poświęcone będą różnym aspektom życia i twórczości poety, m.in. recepcji jego utworów w Europie, fascynacji światem antycznym, podróżom, (…). Pierwsza debata 27 lutego br., kolejne – w każdą drugą środę miesiąca o godz. 17 (z wyłączeniem sierpnia).
- Wystawa „Herbert-Norwid”
Wystawa (…) przedstawi po raz pierwszy rysunki Cypriana Kamila Norwida i Zbigniewa Herberta znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Prezentowana będzie w Pałacu Rzeczypospolitej w kwietniu i maju 2008 r. także podczas Nocy Muzeów.
- Spektakl plenerowy w rocznicę śmierci Poety
26 lipca 2008 r., na dwa dni przed 10. rocznicą śmierci Poety, odbędzie się kilkugodzinny spektakl plenerowy i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczypospolitej na warszawskim Placu Krasińskich.
- Międzynarodowa konferencja naukowa
W drugą rocznicę pozyskania przez Bibliotekę Narodową spuścizny po Poecie, w dniach 11 – 13 grudnia 2008 r., odbędzie się trzydniowa, międzynarodowa konferencja naukowa przygotowana przez Bibliotekę Narodową, Instytut Badań Literackich PAN oraz Instytut Książki, poświęcona Herbertowi, a szczególnie recepcji jego twórczości w Polsce oraz krajach Europy Środkowo – Wschodniej, w Europie Zachodniej i Ameryce.
- Wystawa monograficzna
Wystawa otwarta zostanie przy okazji międzynarodowej konferencji naukowej w grudniu 2008 r. i zaprezentuje po raz pierwszy Archiwum Zbigniewa Herberta znajdujące się w posiadaniu Biblioteki Narodowej. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja „Inwentarza Archiwum Zbigniewa Herberta”. Sukcesywnie od grudnia br. zbiory Herberta będą udostępniane badaczom literatury.
- Spektakl w Teatrze Narodowym
Premiera, opartego na poezji Herberta spektaklu przewidziana jest w grudniu 2008 r.
w Teatrze Narodowym. Spektakl pozostanie w stałym repertuarze Teatru Narodowego.
Pozostałe wydarzenia:
- Wystawa „Podróże Pana Cogito” przygotowana przez warszawskie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza (marzec 2008 r.)
- „Pora poezji” – impreza przygotowywana cyklicznie przez Instytut Książki, w tym roku poświęcona twórczości Herberta (kwiecień 2008 r.)
- IX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu (wrzesień 2008 r.)
- „Pora prozy” – impreza przygotowywana cyklicznie przez Instytut Książki, w tym roku poświęcona twórczości Herberta (październik 2008 r.
O wszystkich przedsięwzięciach organizowanych w Roku Zbigniewa Herberta PROGRAM
Źródło:
www.culture.pl/