Agatha CHRISTIE – 35. rocznica śmierci

Agatha Christie , wł. Agatha Mary Clarissa Miller Christie 

urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay,
zmarła 12 stycznia 1976 roku w Wallingford.

Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim (więcej niż dzieł Szekspira) oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. 
Wydała ponad 80 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów, co zapewniło jej sukces. Mimo różnych eksperymentów pisarskich, zawsze dostarczała czytelnikom wszystkich wskazówek potrzebnych do rozwiązania zagadki. 
Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple. Będąc jeszcze u szczytu kariery napisała dwie powieści z tymi bohaterami z zastrzeżeniem, że mają się ukazać dopiero po jej śmierci. Miały to być ostatnie zagadki do rozwiązania dla Poirota i Marple.
Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała również kilka romansów.
Większość z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington). Na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe. 
Jej sztuka Pułapka na myszy, wystawiona po raz pierwszy w 1952 roku w Londynie, jest nadal grana po 50 latach i po 20000 przedstawień.
Pierwsze małżeństwo Agaty Christie z lotnikiem Archibaldem Christiem zakończyło się rozwodem w 1928 roku. Z tego związku pochodzi jej córka Rosalind. 
W czasie I wojny światowej pracowała jako aptekarka. Stąd też jej dobra znajomość trucizn, którą wykorzystała w swoich książkach. 
W 1930 roku wyszła ponownie za mąż za archeologa Maxa Mallowana, z którym podróżowała do wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Region ten został później tłem kilku jej powieści. Inne toczą się w Torquay, w regionie Devon, gdzie się urodziła. 
W 1961 Agatha Christie otrzymała tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Exeter, a w 1971 roku – Order Imperium Brytyjskiego.

Według danych UNESCO utwory Agathy Christie zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem popularności, po Biblii i dziełach Szekspira :

  • 79 powieści i zbiorów opowiadań kryminalnych
  • 23 filmy pełnometrażowe
  • 18 sztuk scenicznych
  • 6 powieści obyczajowych pod pseudonimem Mary Westmacott
  • 2 książki autobiograficzne
  • 2 tomiki wierszy
  • 1 tomik opowiastek i wierszy gwiazdkowych

Ponad 80 godzin wciąż chętnie kupowanych seriali telewizyjnych (następnew trakcie produkcji). Prawie 7000 postaci, z których ponad 2000 jest czymś więcej niż statystami.

 MYŚLI:

„Brak wyobraźni predysponuje do zbrodni”.

„Fakt, że budzik nie zadzwonił,

zmienił już wiele ludzkich przeznaczeń”.

  „Gdyby wszyscy głupcy nosili białe czapki,

ludzkość z lotu ptaka wyglądałaby jak stado gęsi”.

  „Można dochodzić prawdy dla samej satysfakcji jej wykrycia”.

 „Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając.

Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie”.

 „Przypadek jest najlepszym detektywem”.

  „Stare grzechy mają długie cienie”.

  „Więcej wysiłku wymaga udawanie, że się wie, niż dowiedzenie się”.

  Co lubiła?

 Jabłka, śmietanę, dobre jedzenie w ogóle, słońce, niemal każdy rodzaj muzyki, pociągi, łamigłówki liczbowe i wszystko, co się wiąże z liczbami, morze, kąpiele i pływanie, ciszę, sen, marzenia, zapach kawy, konwalie, psy, teatr.

  Czego nie lubiła?

 Tłumu, ścisku, krzykliwych głosów, hałasu, rozwlekłych rozmów, wszelkich przyjęć, a zwłaszcza koktajli, dymu z papierosów i palenia w ogóle, alkoholu

 z wyjątkiem dodawanego do potraw, pomarańczowego dżemu, ostryg, wystygłego jedzenia, pochmurnego nieba, ptasich nóżek i dotyku ptaka.

Nade wszystko: smaku i zapachu gotowanego mleka.

„Pomysły zjawiają się w najmniej oczekiwanych momentach: idę ulicą, oglądam wystawę sklepu z kapeluszami, aż tu nagle błyska myśl: o, w ten sposób można by zamaskować zbrodnię, nikt się nie domyśli” zwierzała się kiedyś Agata Christie.

Pomysły przychodziły, powstawały coraz to nowe okoliczności zbrodni oraz intrygujące postaci… Jest to strona dla wielbicieli talentu pisarki, o jej życiu, poglądach, o bohaterach, którzy rozwiązywali dla niej najtrudniejsze zagadki kryminalne.

Po więcej informacji trzeba koniecznie tutaj zajrzeć:

http://www.agathachristie.pl

Skip to content