BOHUMIL HRABAL – 95. rocznica urodzin

Bohumil Hrabal  – 95. rocznica urodzin

Piszę zawsze o tym, co godnego uwagi przydarzyło się mnie, o tym, co godnego pozazdroszczenia przydarzyło się innym. Zatem punkt wyjścia jest zawsze autentyczny, na początku zawsze jest zdarzenie, przeżycie. Ale ta tkwiąca w człowieku skłonność do figli nie daje mi spokoju, więc posługuję się wyobraźnią, porządkując bieg wydarzeń inaczej. I tak jak soki zmieniają się w wino, a brzeczka w piwo, ja dosypuję do autentyczności drożdży uściślającej fantazji.

galeria zdjęć na stronie: http://www.odaha.com/

Bohumil Hrabal (1914-1997), jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych pisarzy czeskich, którego prozę wysoko ceni się za  specyficzny groteskowy humor,  twórca nowatorskiej prozy, nawiązującej do surrealizmu i do tradycji pisarskiej J. Haška

Autor takich książek, jak:

Bambini di Praga 1947
Kain. Bambino di Praga. Jarmilka
Czuły barbarzyńca
Taka piękna żałoba
Skarby świata całego
Postrzyżyny
Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych 
Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać
Pociągi pod specjalnym nadzorem (znanej także z ekranizacji Jiřiego Mendla)
Święto przebiśniegu
Obsługiwałem angielskiego króla
Auteczko 
Wesela w domu
Listy do Kwiecieńki

Bambini di Praga 1947

Wydana w Czechosłowacji w 1964 roku minipowieść. Pełen ciepłego humoru i nostalgii portret czeskiej prowincji w przededniu przejęcia władzy przez komunistów. Bohumil Hrabal – przez kilka powojennych lat agent ubezpieczeniowy i akwizytor – bohaterami książki uczynił czterech oszustów podających się za przedstawicieli towarzystwa ubezpieczeniowego „Spokojna starość”. Bezkarnie naciągają oni naiwnych sklepikarzy i rzemieślników – do czasu, gdy okaże się, że jeden z nich…

Święto przebiśniegu

Jak się człowiek uchleje, to w Kersku też jest Kilimandżaro – mawiał przyjaciel Bohumila Hrabala Josef Prochazka. Święto przebiśniegu to zbiór opowiadań o niezwykłych mieszkańcach tej małej miejscowości niedaleko Pragi, a zarazem po hrabalowsku zabawny i przejmujący portret epoki (sur) realnego socjalizmu.

Kain. Bambino di Praga. Jarmilka

To pierwsze arcydzieła Bohumila Hrabala. Czytelnik odnajdzie tu źródła oryginalnej poetyki wybitnego czeskiego pisarza oraz motywy i miejsca znane z jego najsłynniejszych książek: małą stacyjkę kolejową w okupowanych Czechach (Pociągi pod specjalnym nadzorem), Złotą Pragę i hutę Poldi w Kladnie (Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać). Jest to książkowe wydanie utworów, które w ojczyźnie autora przez czterdzieści lat funkcjonowały w obiegu niezależnym.

Skarby świata całego

Tekst ten został napisany przy współpracy i na pamiątkę trzech znawców i świadków dawnych złotych czasów, panów: Wacława Korzonka, Karola Wybornego i Otokara Rykra, którzy pisali swoje wspomnienia tak, jak się w ogóle powinno pisać: pod wrażeniem chwili i z potrzeby utrwalenia tego, o czym ludzie dawno już zapomnieli albo gubią się we wspomnieniach. (…) Pozwoliłem sobie wybrać pewne dokładne informacje, które wzruszają mnie i dzisiaj, dzisiaj włączyć je do opowieści z domu starców, wpisać je w tekst, który w szczegółach realistyczny – w całości jednakże jest fikcją, mam nadzieję, że uda mi się z niej wydobyć więcej prawdy. (od Autora)

Taka piękna żałoba

… I tak oto w tych opowiadaniach zatrzymałem piękne obrazy, które nie starzeją się wraz ze mną: w książce tej pozostaję niezmiennie chłopczykiem w marynarskim ubranku, z tornistrem pełnym książek i zeszytów na plecach, wciąż jednak pogrążonym w szczelnym dzwonie świadomej nieświadomości, wciąż wybiegającym naprzeciw tajemnicy i zdziwieniu wywołanemu osłupieniem tym, co się wokół niego dzieje… 
(Bohumil Hrabal, Zamiast wstępu

Bohumil Hrabal jeden z najlepszych prozaików czeskich operujący groteską i czarnym humorem. Wiele jego utworów posłużyło za scenariusz teatralny lub filmowy, wśród nich „Pociągi pod specjalnym nadzorem” i „Postrzyżyny”.

 

Skip to content