JAROSLAV HASEK – 125. rocznica urodzin
125. rocznica urodzin Jaroslava Haška
Jaroslav Hašek (ur. 30 kwietnia 1883 w Pradze, zm. 3 stycznia 1923 w Lipnicach) – czeski pisarz, publicysta i dziennikarz. Mimo że publikował dużo, światu znany jest głównie jako twórca jednego z najsłynniejszych komediowych bohaterów literackich – wojaka Szwejka.
Po ukończeniu gimnazjum kształcił się w Akademii Handlowej. Początkowo praktykował w drogerii, po ukończeniu nauki pracował w Banku Slavia. W tym czasie poznał środowisko czeskich anarchistów, przystał do bohemy i odbył wiele pieszych wędrówek (zwiedził m.in. Słowację, Galicję, Węgry). Pracował też jako sprzedawca psów. Publikować zaczął w 1903 r. Od roku 1908 współpracował z czasopismem Ženský obzor (Przegląd kobiecy), od 1910 i redaktor naczelny satyrycznego periodyku Svět zvířat (Świat zwierząt), od 1911 współpracownik Českého slova (Czeskiego słowa). Publikował także w pismach Pochodně, Humoristicke listy, anarchistycznych Chudas, Komuna, Omladina i innych. Doświadczenia z pracy zawodowej odnaleźć można na kartach powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej” (…)
UTWORY
- Majowe okrzyki (współautorstwo tomika wierszy)
- Kłopoty pana Wtedy (Utrpení pana Tenkráta 1912)
- Dobry wojak Szwejk i inne osobliwe historyjki ( Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky 1912);
- Mój handel psami (Muj obchód se psy 1915);
- Dobry wojak Szwejk w niewoli (Dobry vojak Svejk v zajeti 1917);
- „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej (Osudy dobrého vojáka Švejka za svetove valky 1921-1923);
- Galeria karykatur (Galerie karikatur);
- Historia Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa (Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona) – wyd. polskie 2001 r.;
- Moja spowiedź (Moje zpověď);
- Młynarz i jego córka (Větrný mlynář a jeho dcera) – sztuka kabaretowa.
- Szczęśliwe gniazdko i inne humoreski – wyd. polskie 2004 r.
źródło:www.pl.wikipedia.org/
„Jak tam było, tak tam było. Zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było”
„Skoro już człowiek stał się łajdakiem, nie powinien zbaczać z obranej drogi, by nie narażać się na pośmiewisko”
„Wielkie czasy wymagają wielkich ludzi. Istnieją bohaterowie nieznani, skromni, bez sławy i historii Napoleona. Analiza ich charakteru zaćmiłaby jednak sławę nawet Aleksandra Macedońskiego. Dzisiaj na ulicach praskich możecie spotkać steranego życiem człowieka, który sam nawet nie wie, jakie znaczenie ma w historii nowych wielkich czasów.
Idzie sobie skromnie swoją drogą, nikomu się nie naprzykrza i jemu też nie naprzykrzają się dziennikarze, którzy domagaliby się od niego wywiadu. Gdybyście go zapytali, jak się nazywa, odpowiedziałby wam skromniutko i prosto: „Jestem Szwejk.”
Otóż ten cichy, skromny człowiek jest naprawdę tym starym, poczciwym wojakiem Szwejkiem, mężnym i statecznym, który niegdyś za czasów Austrii był na ustach wszystkich obywateli królestwa czeskiego, a którego sława nie zagaśnie nawet w republice.
Bardzo kocham zacnego wojaka Szwejka i opisując jego losy czasu wojny światowej, mam nadzieję, że wy wszyscy będziecie sympatyzowali z tym skromnym, nieznanym bohaterem. On nie podpalił świątyni bogini w Efezie, jak to uczynił ten cymbał Herostrates, aby się dostać do gazet i do czytanek szkolnych. To wiele.”
JAROSLAV HASEK
Więcej:
www.zyrardow.pttk.pl/szwejk/hasek.html
www.pl.wikiquote.org/wiki/Przygody_dobrego_wojaka_Szwejka