Stanisław LEM PATRON 2021

Stanisław LEM PATRON 2021

zdjęcie 2 gabloty "Stanisław Lem Patron roku 2021"

Stanisław Lem – Pisarz, filozof i futurolog, przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej (ur. 12 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie)

13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły
Artykuł Mikołaja Glińskiego opublikowany na Culture.pl 10 grudnia 2019 r.

[w gablocie w obszernych fragmentach]

„Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora „Solaris” już w połowie XX wieku. Oto jak Stanisław Lem przewidział przyszłość, w której żyjemy.
1. E-booki i tablety
Stanisław Lem to prawdopodobnie pierwszy autor science fiction, który trafnie przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Pisał o tym już w 1961 roku w powieści „Powrót z gwiazd”, czyli około 40 lat przed pierwszymi skromnymi próbami wykorzystania e-papieru. Lem wyobrażał sobie e-booki jako kryształki, na których zapisywano treści odtwarzane na specjalnym urządzeniu, co słusznie może się kojarzyć ze współczesnymi tabletami. Urządzenie to nazwał optonem, choć dzisiaj większość z nas mówi o nim Kindle.
Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. A tak się na nie cieszyłem, po mikrofilmach, z których składała się biblioteka „Prometeusza”. Nic z tego. Nie można już było szperać po półkach, ważyć w ręce tomów, czuć ich ciężaru, zapowiadającego rozmiar lektury. Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu.(…)

źródło:culture.pl

więcej? … zapraszamy na naszą stronę

Z cyklu PATRONI roku 2021 – S. Lem

Polecamy też Waszej uwadze projekt GALAKTYKA LEMA, o której pisze m. in. radiowa Dwójka

„Czy wiesz, że to właśnie Polskie Radio jako pierwsze wysłało Lema w kosmos ❓

A właściwie jego cząstkę w postaci głosu pisarza.
? Nagranie z 1961 roku przebiło w postaci fali radiowej atmosferę i od tego czasu mknie przez galaktykę z prędkością światła.
? Udaj się w niezwykłą międzyplanetarną podróż przez życie i twórczość Stanisława Lema – poznaj multimedialny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w 100 rocznicę urodzin pisarza
Odkryj Galaktykę Lema ? www.galaktykalema.pl
Skip to content