Wisława Szymborska PATRONKĄ ROKU 2023

Wisława Szymborska

2.07.1923—1.02.2012

#literatura

Autor: Janusz R. Kowalczyk

Poetka i eseistka. Laureatka literackiej nagrody Nobla za rok 1996. Urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie pod Poznaniem – według metryki, bo rodzinne przekazy wskazują Kórnik – związana całe życie z Krakowem.
Zmarła tamże 1 lutego 2012 roku.

Celebrytka mimo woli

Dorobek poetycki Szymborskiej, ilościowo skromny – opublikowała ok. 350 wierszy – od trzeciego, popaździernikowego tomu „Wołania do Yeti” (1957) do pośmiertnie wydanego „Wystarczy” (2012) – zawsze znajdował uznanie krytyki i czytelników.

Najbliższe otoczenie zapamiętało ją jako osobą skromną, ceniącą spokój. Nie uznawała pytań ingerujących w czyjąkolwiek prywatność, ani nie uważała za stosowne mówić o sobie. Źle znosiła wszelkie ostentacje czy celebry, stąd też ogłoszenie jej laureatką literackiego Nobla, kiedy to w miesiąc musiała udzielić więcej wywiadów, niż przez całe poprzednie życie, stanowi w jej życiu cezurę, nazywaną przez przyjaciół „tragedią sztokholmską”. (…)

Pierwszy tom poetycki „Dlatego żyjemy” poetka wydała w 1952 i w tym samym roku została członkiem Związku Literatów Polskich. Pisanych w duchu epoki wierszy z tego, ani z następnego zbioru „Pytania zadawane sobie” (1954), autorka nigdy nie włączała do późniejszych wyborów czy antologii. Jerzy Illg w książce „O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach” (2009) cytuje odpowiedź autorki na zarzuty osób wypominających jej lewicowe koneksje.

No cóż, miałam nieszczęście być kiedyś istotą młodą, łatwowierną, słabo zorientowaną w sprawach, które powinnam była od razu należycie oceniać. Niektórzy mają jednak prawo sądzić mnie za to surowo – jeżeli są naprawdę przekonani, że kilka wierszy wtedy napisanych więcej waży na szali niż wszystkie, które napisałam potem.
(…)

źródło: https://culture.pl/pl/tworca/wislawa-szymborska

Wisława Szymborska – wyklejanki

#literatura

Autor: Janusz R. Kowalczyk

(…) Pióro Wisławy Szymborskiej przyniosło jej literackiego Nobla. Tym razem jednak zajmiemy się innym aspektem twórczych umiejętności poetki. Chodzi o jej wyklejanki – jak nazywała swoje niepozbawione dowcipu, znakomicie zakomponowane kolaże, którymi obdarowywała bliskich i przyjaciół.

W strukturze graficznej dziełka Wisławy Szymborskiej przypominają czasami symboliczne, a przede wszystkim groteskowo makabryczne ilustracje Rolanda Topora. W tych pracach poetki, którym towarzyszy słowo, można się dopatrzyć prototypu dzisiejszych memów. Ironia w nich zawarta personalnie nikogo nie atakuje, bo nie jest przypisana do konkretnych osób – i jakkolwiek nie zbywa jej na inteligentnej złośliwości, uderza raczej w trafnie zaobserowany obyczaj.

Niezaprzeczalnie, prace pani Wisławy są starannie przemyślane i wykonane z głową. Niektóre z wyklejanek poetki tryskają daleko posuniętym optymizmem – i jakże radykalnym, podejściu do damsko-męskiej rzeczywistości. (…)

źródło:https://culture.pl/pl/artykul/wislawa-szymborska-wyklejanki

wybrana bibliografia cyfrowa:
strona Fundacji Wisławy Szymborskiej
i najciekawsze zakładki na tej stronie:
https://www.szymborska.org.pl/szymborska/galeria/wyklejanki/
https://www.szymborska.org.pl/szymborska/galeria/okladki/
na Culture.pl
https://culture.pl/pl/tworca/wislawa-szymborska
https://culture.pl/pl/artykul/wislawa-szymborska-wyklejanki

P. S. Przypomnienie o akcji MCI z 2021 roku –„Tropem fake wiersza”i o tym jak to się skończyło…
(…)Pójdźmy tropem fake wiersza, dementujmy, prośmy o sprostowanie nieprawdy. To taka nasza wspólna kampania/krucjata przeciw dezinformacji.
To tylko wiersz? Ale nie Wisławy Szymborskiej.
To tylko/aż NIEPRAWDA(…)”
i pisaliśmy do osób, poratli, które ten wiersz powielały … nie wszyscy reagowali, ale niektórzy tak. 
Wy też wciąż możecie pójść tym tropem…
więcej na stronie MCI

https://mci.czacki.edu.pl/2021/03/22/tropem-fake-wiersza/

efekt korespondencji z Fundacją Wisławy Szymborskiej – sprostowanie
https://www.szymborska.org.pl/szymborska/sprostowanie/
Fundacja Wisławy Szymborskiej oświadcza, że wiersze „Oda do starości” i „Jak ja się czuję” nie zostały napisane przez Wisławę Szymborską.
Autorką wiersza „Jak ja się czuję” jest Józefa Jucha. Autorem wiersza „Oda do starości” jest Stanisław Wasiak.

Skip to content