Na początek dobre pytanie… a co po maturze? Od tego co chcesz studiować, zależy m.in. wybór przedmiotów na maturę, ile, jaki język na podstawę, czy drugi język, ile rozszerzeń i jakie? Warto wiedzieć jakie wymagania egzaminacyjne mają poszczególne uczelnie na konkretne kierunki. Rozważ wiele opcji, warto mieć plan A i plan B i …
Kierunkowskaz na studia ( o kierunkach, o wyborze, o rekrutacji)
a wśród wielu filmików np takie (jakie studia wybrać? jak przebiega rekrutacja? jaka jest mediana zarobków po studiach?)
Polecamy Wam tez serwis www.otouczelnie.pl, który przygotował bezpłatny niezbędnik online dla maturzystów o studiach, kierunkach studiów oraz maturze.
LINKI do artykułów:
https://www.otouczelnie.pl/s/studia
https://www.otouczelnie.pl/studia/kierunki_studiow
Może się też przydać WYSZUKIWARKA kierunków wg przedmiotów na maturze
Kierunki studiow. Dla maturzysty info
Czas na konkretne pytanie od nas, od MCI…
Drogi MATURZYSTO! Jakiego tytułu poszukujesz, potrzebujesz, by móc wzmóc swoje przygotowania do MATURY … ? Złóż zamówienie w MCI a my postaramy się je zrealizować … możesz do nas napisać na adres: biblio27@wp.pl lub na biblioteka@czacki.edu.pl
MATURA 2023
Zgodnie z komunikatem MEiN :https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zasady-organizowania-i-przeprowadzania-egzaminow-zewnetrznych-w-latach-2021-2023
’W przypadku egzaminu maturalnego w 2023 r. – rezygnacja z obowiązku zdania (tj. zdobycia co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania) egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (obowiązek ten zostanie wprowadzony od 2025 r.).”
OKE. MATERIAŁY przygotowane dla maturzystów 2023
Podsumowanie informacji o maturze 2023 i 2024 można też znależć m. in. na stronie Wydawnictwa Operon.
„W pierwszym roku obowiązywania nowej matury egzamin obowiązkowy w części pisemnej będzie składał się z następujących przedmiotów:
- język polski – poziom podstawowy; próg zdawalności egzaminu to 30%;
- matematyka – poziom podstawowy; próg zdawalności egzaminu to 30%;
- język obcy nowożytny – poziom podstawowy; próg zdawalności egzaminu to 30%;
- wybrany przedmiot dodatkowy – poziom rozszerzony; bez progu zdawalności.
W części ustnej egzamin obejmie przedmioty:
- język polski – bez określania poziomu; próg zdawalności to 30%;
- język obcy nowożytny – bez określania poziomu; próg zdawalności to 30%.
Najważniejsze informacje o egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym
- Czas trwania: 240 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać 60 punktów, w tym:
część 1. Język polski w użyciu, czyli czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca; w formie od 5 do 7 zadań – głównie otwartych, opartych na dwóch tekstach – 10 punktów;
część 2. Test historycznoliteracki, czyli sprawdzenie znajomości problematyki lektur obowiązkowych; w formie od 6 do 15 zadań – głównie otwartych, opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach – 15 punktów;
część 3. Wypracowanie, w postaci dwóch tematów do wyboru; oba tematy bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej, praca o minimalnej długości 300 wyrazów– 35 punktów.
Informacje o egzaminie ustnym z języka polskiego na poziomie podstawowym
- Na egzaminie ustnym z jeżyka polskiego, przeprowadzanym według nowej formuły, maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z grupy zadań jawnych), drugie – związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).
- UWAGA! ZMIANA! CKE – ANEKS 2 do Komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 1 września 2021 r. w sprawie listy jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2023
więcej, w tym linki do opracowań pytań jawnych!: https://mci.czacki.edu.pl/2023/03/06/matura-ustna-i-pytania-jawne/
Najważniejsze informacje o egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym
-
- Czas trwania: 180 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać 46 punktów, w tym za:
zadania zamknięte – 29 punktów;
zadania otwarte– 17 punktów. - Liczba zadań otwartych: od 7 do 13.
- Ograniczono: liczbę zadań w arkuszu na dowodzenie do jednego; usunięto zadanie na dowód geometryczny; usunięto zadania z wykorzystaniem wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich; ograniczono wymagania dotyczące wielomianów; ograniczono wymagania ze stereometrii, m.in. całkowicie usunięto zagadnienia dotyczące brył obrotowych.”
KALENDARIUM – MATURA 2023 (Komunikat dyrektora CKE)
TERMINARZ Olimpiad przedmiotowych, których laureaci i finaliści są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.(doc)
UWAGA!!! Rejestracja dla maturzystów – uczniów klas IV
DEKLARACJE WSTĘPNE należy złożyć do 30 września 2022 r. (czekamy na publikację terminarza)
W związku z wprowadzeniem przez CKE zupełnie nowego druku deklaracji, oraz wdrożeniem nowego systemu zgłaszania uczniów do egzaminu przez szkoły, prosimy MATURZYSTÓW 2023, uczniów klas IV o przybycie i złożenie deklaracji w Sekretariacie II (będziecie je wypełniać i drukować na miejscu)!
Sekretariat będzie czynny w godz. 8:00-12:00.
Deklaracje przyjmuje sekretarz Szkoły p. Ewa Bedyńska.
DEKLARACJE OSTATECZNE do 7 lutego 2023 r. Jeśli dokonujesz zmian w stosunku do zapisów DEKLARACJI WSTĘPNEJ musisz się zgłosić do sekretariatu II osobiście ( po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się). Tam zostaną naniesione poprawki.
DO ABSOLWENTÓW!
Jeśli macie w planach poprawiać wyniki Waszych matur w tym roku szkolnym to przypominamy, że ostateczny termin składania deklaracji upływa z dniem 7 lutego 2023 r.
Żeby nie czekać na ostatnią chwilę Sekretariat II zaprasza od października.
Otwarty jest dla Was poniedziałek – piątek w godz. 8:00-12:00. Deklaracje przyjmuje sekretarz Szkoły p. Ewa Bedyńska (parter, sekretariat II) (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się). Jednocześnie przypominamy o wprowadzeniu przez CKE odpłatności za maturę.
O składaniu różnych form deklaracji (papierowa/elektroniczna) m. in. na stronie: https://samorzad.infor.pl/sektor/edukacja/rodziceiuczniowie/5555503,Deklaracja-przystapienia-matura-2023-r.html
Więcej o maturze:
http://oke.waw.pl/
http://www.cke.edu.pl
MATURA 2023. Przypominamy!
Mimo , że formuła matury NOWA zapraszamy do powtórek na podstawie materiałów z poprzednich edycji. Matura z języka polskiego – historia literatury pozostaje aktualna. Można więc wykorzystać to, co pomagało maturzystom w latach poprzednich ?
Możecie też skorzystać z opracowanego przez naszych maturzystów humanistów „mini” zestawu motywów literackich
Polecamy również wielbicielom map myśli „Motywy LITERACKIE na MAPACH MYŚLI” (pdf) autorstwa już absolwentów Kasi Kuraś i Mateusza Salamona (z mat.-fiz.) dostępne w bibliotece i/lub pod linkiem: MOTYWY NA MAPACH MYŚLI
Ogromną pomocą będzie dla WAS cykl wykładów online czyli powtórka do matury z języka polskiego z Humanistycznym Uniwersytetem Młodzieży, którą przygotowała p. prof. Ewa Juszczak (dla maturzystów 2020 r.). Powtórka obejmuje cykl #Wykłady, cykl #Konteksty (trzy wykłady poprowadziła historyczka sztuki i nasza absolwentka p. Rita Twardziak), cykl #Polemiki
WSZYSTKIE RAZEM na FB POD ADRESEM: https://www.facebook.com/watch/hum.warszawa i na naszej stronie
Powtórki do matury z HUM
#PowtórkizHUM#POLEMIKI – koniec cyklu
Powtórki do matury z HUM cykl #KONTEKSTY
Udostępniamy i polecamy projekt „MATURA na czasie”(przygotowany dla maturzystów 2020).
Na szczególną uwagę zasługuje naszym zdaniem podcast : środki stylistyczne
Zachęcamy też do zapoznania się z PORADNIKIEM MATURZYSTY przygotowanym przez Filmotekę Szkolną a w nim m.in. o kierunkach interpretacji i zagadnieniach interpretacyjnych w dokumentach filmowych (czyli wokół tekstów kultury).
A na powtórki online z j. polskiego zaprasza wielu nauczycieli. Proponujemy Wam:
Baba od Polskiego, Polski z Pasą i Wiedza z Wami
Sprawdź swoje szanse w rekrutacji na studia. kalkulatory punktów!