Nowości

Lista NOWOŚCI w oczekiwaniu na recenzje :)

Mamy je wszystkie, ale jeszcze nie mamy przypisanych recenzji. Może ktoś z czytelników ma ochotę dodać, o tych tytułach, kilka zdań od siebie, albo wyszukać w sieci ciekawych recenzji. Zapraszamy do współpracy. kontakt: biblio27@wp.pl lub biblioteka@czacki.edu.pl.
Zapraszamy też prosto do nas. drzwi zawsze otwarte 🙂

100 testów z gramatyki Krzyżanowski
Wybór testów z komentarzem
Kajś
Klara i słońce
Kolory PRL
Rozmowy obrazów
Szkoła memów
Szkoła neuronów
Sztuka wojny
Sto metrów asfaltu
Tętno pod tynkiem
Kafka Prozy utajone
Pies w mieście
Anus mundi
Betonoza
Błogosławiona wina
Formikarium…
Jak nakarmić dyktatora
Kości, które nosisz w kieszeni
Świat zwariował. Przewodnik
Jak przejąć kontrolę nad światem 2
Dziewczyna, która klaszcze
Nic tu po was

Niepokój przychodzi o zmierzchu

Marieke Lucas Rijneveld

Brud rzeczywistości, chłód rozpaczy, dzieciństwo pełne wstydu. Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej. Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020.

Źródło: wydawnictwoliterackie.pl

Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia

 

 

Trening kreatywności

Krzysztof J. Szmidt
Co by było, gdyby…? Co by było, gdyby okazało się, iż palenie papierosów podwyższa zdolności pamięciowe? Co by było, gdyby wykryto środek farmakologiczny zapobiegający zdradzie? Co by było, gdyby stolicę przeniesiono do Krakowa? To zaledwie kilka pytań pobudzających zarówno płynność, giętkość, jak i oryginalność myślenia, które w treningu twórczości znane są jako zawieszanie praw fizyki.  Tylko kilka, bowiem całą resztę pytań i specjalnych ćwiczeń pobudzających kreatywność możemy znaleźć w książce Trening Kreatywności. Podręcznik dla Pedagogów, psychologów i trenerów grupowych. Opublikowana przez wydawnictwo Helion książka Krzysztofa J.Szmidta jest drugim, poszerzonym wydaniem cieszącego się niesłabnącą popularnością zbioru.(…)

Źródło: www.granice.pl

Całkiem zwyczajny kraj

Brian Porter-Szűcs

Na 600 stronach książki „Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii” lekkim, obrazowym językiem, przekonuje, że historia Polski jest ciekawa nie dlatego, że jest nadzwyczajna, ale przeciwnie – bo jest zwyczajna. I absolutnie nie chodzi o torturowanie wrażliwych Polaków przypominaniem, że są nieistotni w skali świata; raczej o uzmysłowienie, że wszystkie globalne trendy znalazły swoje odbicie także u nas.(…)

Źródło: kultura.gazetaprawna.pl

Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna

Filip Zawada

Jest co prawda “Zbyt wiele zim…” Filipa Zawady momentami zabawne do rozpuku, ale całość, jak przystało na autora “Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” układa się w smutną opowieść o rodzinnych relacjach i męskości. Tym smutniejszą im mocniej śmiejemy się z niewyparzonego języka narratora, który opowiada o swoim dorastaniu w cieniu przemocowego dziadka językiem pełnym ciernistej ironii.(…)

 

Źródło: zdaniemszota.pl

Ósme życie t.1/t.2

Nino Haratischwili

Monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. (…)

Źródło: nakanapie.pl

Chochoły

Wit Szostak

Sam nie do końca wiedziałem, czego mogę i powinienem oczekiwać od twórczości Wita Szostaka. Nie żebym jakoś szczególnie gorliwie poszukiwał informacji na ten temat, ale te, na które przypadkowo trafiałem były tak mgliste, że aż wysuwałem dolną wargę i wzruszałem ramionami, bo wyjaśniały mi tyle co pyszne, soczyste nic. I znów musiałem zdać się na swój instynkt, nigdzie oparcia; przeklęty, nieprzydatny Internet. Naturalnie nie mogę jednocześnie zagwarantować, że poniższa opinia komukolwiek przyniesie coś dobrego, ale tego nikt i nigdy tutaj nie obiecywał. To chyba też najlepszy moment, by się przyznać, że nie wiem, od czego zacząć. Jak zacząć? (…)

Źródło: www.biblionetka.pl

Cicho, cichutko

Ignacy Karpowicz

„Cicho, cichutko” to opowieść podzielona na trzy części, z których każda rozgrywa się w innych czasach, koncentruje wokół innej postaci oraz innego atrybutu pamięci. Bohaterem części pierwszej jest Michał (Miś) – młody mężczyzna umierający na chorobę nowotworową. Scena otwierająca powieść, w której poznajemy bohatera dosłownie na moment przed śmiercią, budzi mocne skojarzenia z twórczością Jarosława Iwaszkiewicza.(…)

Źródło: www.dwutygodnik.com

Czuła przewodniczka

Skip to content