Nowości

Ten się śmieje, kto ma zęby

Zyta Rudzka (NIKE 2023)

Septologia

Jon Fosse (Literacka Nagroda Nobla 2023)

Książka może nie jest najłatwiejsza w odbiorze, ale ma w sobie coś, co bardzo do mnie przemawia. Te ciasno zapisane strony mogą przy odpowiednich warunkach (późny wieczór i arktyczny ambient w słuchawkach) zapewnić niezwykłe doświadczenie. Historia jest z jednej strony prosta, jeśli odczytywać ją dosłownie, ale skomplikowana jeśli zaczniemy zastanawiać się nad jej drugim dnem (…)

Bartek B

 

Źródło: lubimyczytac.pl

Literatura young adult i new adult

Literatura young adult i new adult

Nowe tytuły dla młodego czytelnika. Zapraszamy

Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie

Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi – istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają.(…)

Źródło: sensus.pl

Powróceni

Abdulrazak Gurnah

Czytelnik dostaje w „Powróconych” zarówno Dickensowską opowieść, jak i przypomnienie zapomnianej historii kolonializmu w Afryce. Noblista pokazuje bezsilność kolonizowanych wobec kolonizatorów, pozorność ich wpływu na własne życie, a jednocześnie tworzy pasjonujący portret ludzi, którzy pewnie nigdy by się nie spotkali, gdyby nie uwikłanie w kolonialny świat.

Źródło: wydawnictwopoznanskie.pl

I masz to pod kontrolą. Poradnik o zdrowiu psychicznym

Anna Williamson

Takie książki są więcej niż potrzebne w dzisiejszych szkołach, czasach i rodzinach. Tego „przeziębienia duszy” często nie widać. Tu zresztą nie tylko o depresji, bo rozdziały dotyczą całego życia, sporo uwagi poświęcono też radzeniu sobie po rozwodzie (…)

Źródło: aktywneczytanie.pl

Gdzie śpiewają raki

Delia Owens

Hitowa książka Delii Owens, “Gdzie śpiewają raki”, opowiada o życiu Kyi, dziewczyny samotnie zamieszkującej rozległe mokradła Karoliny Północnej. Pogłoski o niej krążą wokół mieszkańców niewielkiego miasteczka Barkley Cove. Mówi się, że Kyia została wychowana przez dzikie zwierzęta, nie umie porozumiewać się z ludźmi i jest niezwykle agresywna wobec obcych. Otacza ją gęsta aura tajemniczości i inności (…) “Gdzie śpiewają raki” to zdecydowanie jedna z moich top książek lata 2022. Łączy w sobie wszystko to co najlepsze. Poruszającą historię o trudnym dzieciństwie i jeszcze trudniejszym dorastaniu. Mrożącą krew w żyłach tajemnicę nierozwiązanego morderstwa. Ciężki i wilgotny zapach dzikiej natury, do której wstęp mają tylko nieliczni(…)

 

Źródło: literia.pl

Jak Zdobyć Przyjaciół i Zjednać Sobie Ludzi

Podstawowym przesłaniem tej książki jest to, aby „umieć zrozumieć drugiego człowieka”. To jest klucz do technik mających na celu zjednanie sobie ludzi. Jedna z podstawowych zasad mówi: nie krytykuj, nie potępiaj, nie pouczaj. Zanim to zrobisz, spróbuj wczuć się w położenie swojego rozmówcy (…) Inną ciekawą tezą postawioną przez autora jest twierdzenie, że „klasę człowieka można mierzyć tym, co go wyprowadza z równowagi”.(…)

 

Źródło: calapolskaczytadzieciom.pl

„Jesteś kimś więcej, niż myślisz – dla nastolatków”

Lisa M. Schab

„Jesteś kimś więcej, niż myślisz – dla nastolatków” Lisy Schab to książka, która zabiera czytelnika w niezwykłą podróż – w głąb siebie. Krok po kroku, ćwiczenie po ćwiczeniu przeprowadza nas przez ważne, często ukryte, zakątki Nas samych i towarzyszy w odkrywaniu niezwykle ważnej prawdy: „Jesteś wyjątkowy w tym, kim jesteś i taki, jaki jesteś”. (…)

Źródło: dzieciecapsychologia.pl

Geografia turystyczna świata

Maciej Jędrusik, Jerzy Makowski, Florian Plit

Nowoczesny podręcznik dla studentów geografii, turystyki i rekreacji oraz gospodarki turystycznej na uniwersytetach i w innych szkołach wyższych, a zarazem cenny poradnik dla entuzjastów turystyki jako formy spędzania wolnego czasu. (…)

Źródło: www.wuw.pl

Skip to content