Nowości

Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie

Soman Chainani

(…)Soman Chainani nie ukrywa swojego zamiaru – autor od początku zamierza przedstawić znane nam dotychczas i kochane przez wielu baśnie w klimacie mrocznym, chwilami wręcz przerażającym. (…) Przede wszystkim moją największą przychylność uzyskały historie o Czerwonym KapturkuJasiu i magicznej fasoliJasiu i MałgosiSinobrodym oraz Kopciuszku. Te pięć opowieści sprawiły, że poczułam się niezwykle zaintrygowana, zaangażowana i co więcej – nie dało się nie czuć tego dreszczyku niepokoju, który towarzyszył mi właśnie podczas lektury. Pozostałe baśnie okazały się po prostu dobre, ale nie poczułam do nich głębszych uczuć. (…)

Źródło: nakanapie.pl

Rów mariański

Jasmin Schreiber

Bestsellerowa powieść o odbijaniu się od dna – nawet jeśli to dno jest równie głębokie jak Rów Mariański.
Paula nie potrzebowała wiele do szczęścia: wystarczało jej mieszkanie, trochę pieniędzy na jedzenie i towarzystwo młodszego brata Tima, którego kochała nad życie.
Wszystko legło w gruzach, gdy zdarzył się straszny wypadek. Z głębin rozpaczy wyciąga Paulę pewien dziwaczny, starszy dżentelmen. Razem wyruszają w podróż pełną przygód, która zmieni ich oboje.(…)

Źródło: www.granice.pl

W dół

Tim Johnston

(…) Nieobecność może być obecnością przygniatającą życie tych, których się porzuciło – to jest przesłanką „W dół” Tim Johnstona. Powieść rozpoczyna się jako historia Caitlin Courtland, gwiazdy liceum w biegach. Przygotowania do zwiększonej konkurencji w nowej szkole Caitlin rozpoczyna na rodzinnych wakacjach w malowniczych Górach Skalistych, gdzie zamierza ćwiczyć swoją wytrzymałość w trakcie wysiłku na dużych wysokościach. Jednak feralnego poranka, kiedy nastolatka w towarzystwie młodszego brata wyrusza na swój codzienny trening rodzinę dotyka nieprawdopodobne – Sean zostaje potrącony przez samochód, a Caitlin znika (…)

 

Źródło: zazyjkultury.pl

Kiedy byliśmy sierotami

Kazuo Ishiguro

(…) Ishiguro świetnie oddaje emocje bohaterów. Kiedy Christopher się czegoś boi, ja boję się razem z nim. To dowód tego, jak mistrzowsko autor operuje piórem. Przez cały czas trzyma nas w napięciu, przez cały czas chcemy się dowiedzieć – co dalej, atmosfera zagęszcza się, niebezpieczeństwo rośnie (…)

Źródło: nakanapie.pl

Młodość

Linn Skaber

,,Młodość. Wyznania nastolatków” to jednak pozycja, po którą zdecydowanie warto sięgnąć z wielu innych powodów. To książka stworzona o nastolatkach, ale także dla nastolatków.
W 31 rozdziałach ,,Młodości. Wyznania nastolatków” ujęte zostały krótkie opowiadania, poetyckie teksty czy konkretne cytaty. Mnie przypominają one posty – zarówno w formie jak i charakterze. To blogowe wpisy, w których inni dzielą się swoimi głębokimi przekonaniami, lękami, nadziejami i po prostu życiem.(…)

Źródło: bajkochlonka.pl

Lepiej niż w filmach

Lynn Painter

Mimo że postać Liz była momentami irytująca i chciało się złapać ją i mocno wstrząsnąć, aby zrozumiała, co dzieje się wokół niej i doceniła ludzi, który się o nią troszczą, byłam w stanie zrozumieć ją. Dlatego nawet przez głupie zachowania nie traci w moich oczach, bo jednak musiała poradzić sobie z ogromną stratą, a każdy z nas inaczej radzi sobie w takich sytuacjach.(…)

Źródło: fundacjapolskielasy.pl

Matura. Język polski: egzamin ustny

Praca zbiorowa

Od 2023 roku zmieniają się zasady przeprowadzania ustnej części egzaminu maturalnego z języka polskiego. CKE opublikowała listę zadań opartych na wymaganiach przedmiotowych. Mają one na celu sprawdzenie wiedzy maturzystów na temat treści i problematyki lektur. Wydawnictwo GREG przygotowało repetytorium maturalne z języka polskiego przygotowujące do egzaminu ustnego w nowej formule. W książce uczeń znajdzie gotowe odpowiedzi na wszystkie pytania CKE.

Źródło: bonito.pl

Anomalia

Hervé Le Tellier

Anomalia buduje wielki umowny świat: mamy tu kilka powieści w jednej, zabawę z gatunkami filmowymi i literackimi, puszczanie oka do netfliksowych seriali, a zarazem wyrafinowaną konstrukcję, w której piętrzą się intertekstualne poziomy. Hervé Le Tellier flirtuje z thrillerem i science fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, powieść szpiegowską przeplata z prawniczą.
Autorowi faktycznie udało się niemożliwe: stworzył page turner dla szerokiej publiczności, a zarazem dzieło, które zadowoli najbardziej wyrobionych czytelników.(…)

Źródło: lubimyczytac.pl

Almond – koreański bestseller

Won-Pyung Sohn

Won-Pyung Sohn za pośrednictwem swojej powieści zabiera czytelników do świata pełnego trudności, sprzeczności i niełatwych decyzji. Ciało migdałowate to ośrodek mózgowy, który odpowiada m.in. za pamięć emocjonalną i zachowanie. U Yunjae ciało migdałowate od początku nie działało prawidłowo. Chłopiec cierpi na aleksytymię, zatem nie odczuwa niektórych emocji, zwłaszcza złości i strachu .(…)

Źródło: www.coprzeczytac.pl

Lata

Annie Ernaux

W tej opowieści, jak czytamy w „Latach”, chodzi o to, by „uratować coś z czasu, w którym się już nigdy nie będzie”. Jednym ze sposobów staje się dla bohaterki bardzo uważne oglądanie samej siebie na starych fotografiach, opisywanie tych obrazków ze szczegółami, próba głębokiego zrozumienia, kogo się widzi.

Źródło: www.vogue.pl

Skip to content