Nowości

Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy

Bill Gates

W książce „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy”, która jest już w księgarniach także po polsku, Gates wskazuje, że w redukcji emisji gazów cieplarnianych mogą pomóc innowacje technologiczne. Miliarder opiera się przy tym na danych naukowych i wyliczeniach dotyczących sektorów gospodarki, takich jak rolnictwo i budownictwo, które odpowiadają za znaczną część światowej emisji gazów cieplarnianych. Ograniczenie wpływu tych branż na środowisko wymaga jednak dużych nakładów finansowych.(…)

Ludzkość jeszcze nigdy nie dokonała niczego na tak wielką skalę, dlatego każde państwo musi zmienić sposób działania, bo każda czynność we współczesnym świecie – uprawa roślin, produkcja, przemieszczanie się – wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Jeśli nie podejmiemy tego wysiłku, klimat będzie ulegał coraz większym przemianom, najprawdopodobniej katastrofalnym dla ludzkości.
coprzeczytac.pl

Źródło: businessinsider.com.pl

Nauka o klimacie

 Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś i Szymon Malinowski

Książek o problemach związanych ze zmianami klimatu jest już spory zbiór, dużą ich część można z czystym sumieniem polecać jako lekturę. Biorąc do ręki „Naukę o klimacie” cieszę się wyjątkowo – za pisanie solidnych, ciekawych i popularnonaukowych książek na ważny temat wzięli się polscy naukowcy. Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś i Szymon Malinowski to sprawdzony, zaprawiony w bojach team, znany m.in. z prowadzenia świetnego portalu „Nauka o klimacie„. Są zwycięzcami konkursu Popularyzator Nauki 2017, przeprowadzonego przez serwis Nauka w Polsce PAP i MNiSW, a także laureatami konkursu „Dziennikarze dla Klimatu”.(…)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Straszny kraj

Keith Gessen

Bardzo przyjemna powieść. Nie jest to może komplement, ale stwierdzenie faktów. Anglojęzyczni mają na to określenie “comfort book”.
Cóż, okazuje się, że można napisać „comfort book” o putinowskiej Rosji. Keith Gessen choć tytuł książce nadał odpowiednio mocny, to dawkuje nam opisów rosyjskich potworności, poruszając się zgrabnie pomiędzy typową obyczajówką, a powieścią jednak z politycznym przesłaniem.(…)

 

Źródło: zdaniemszota.pl

Tkanki miękkie

Zyta Rudzka

To książka o facetach. Takich zawodowych, bo w końcu bycie lekarzem to nie tylko profesja, ale postawa i pozycja i aparycja na całe życie. Lekarzem się nie przestaje być, świat widzi się przez pryzmat krzywych zębów, źle zrośniętych złamań, wybroczyn i zmian rakowych. Świat staje się bardziej fizyczny, namacalny, nie tyle dosłowny, co podtkankowy.
Rudzka w fascynujący sposób analizuje relacje syna i ojca, przyglądając się temu, co patriarchalnie dziedziczne, a co zmienne. To opowieść o mężczyznach, którzy łakną miłości, choć nie za bardzo potrafią ją sobie wyobrazić. A jak już kochają, to obsesyjnie, bezładnie i nieładnie, po omacku. I o tym, że może najważniejszą miłością naszego życia są nasi rodzice? (…)

Źródło: zdaniemszota.pl

Zero zahamowań

Mleko i miód

Rupi Kaur

Głośny tytuł, budzący skrajne emocje. Poezja, nie poezja! O kobietach, dla kobiet! Dla dojrzałego czytelnika?! 

Książka, o której opnie są skrajnie różne – jedni mówią cóż to za poezja!, inni infantylne i banalne przemyślenia, nie poezja. Książka, która podbija Instagram i facebookowe strony z sentencjami. Książka przepełniona emocjami i uczuciami, które aż wylewają się z kartek. Międzynarodowy bestseller, kilkadziesiąt tygodni na liście „New York Timesa” (…) https://nerdheim.pl/post/recenzja-mleko-i-miod/

Cierpienie, kochanie, zrywanie, gojenie? Na jakim etapie swojego życia jesteś? Czy przestrzeń, w jakiej żyjesz, to kraina mlekiem i miodem płynąca? Czy aktualnie płyną w niej tylko krew, pot oraz łzy? Czy masz to szczęście czuć się ze sobą dobrze, pewnie, bezpiecznie? Czy może Twoja dusza i ciało to pole bitwy, albo – jak powiedziałaby autorka – muzeum klęsk żywiołowych? (…) https://joannapachla.com/kultura/mleko-i-miod-rupi-kaur-ksiazka/

Rozmowy z przyjaciółmi

Sally Rooney

O tej książce będzie głośno, ponieważ napisała ją Sally Rooney. Będą mówić i pisać o niej wszyscy, ponieważ obecnie mówi i pisze się właściwie tylko o irlandzkiej autorce, jej Normalnych ludziach i serialu, który powstał na podstawie tej książki. I o ile druga powieść Rooney była poprawna i czytało się ją dobrze, o tyle jej debiut, czyli Rozmowy z przyjaciółmi, jest historią o wiele lepszą i to o tej pozycji powinno się szerzej rozmawiać. (…)

 

Źródło: opetaniczytaniem.pl

Normalni ludzie

Sally Rooney

Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w „Normalnych ludziach” opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. (…).
„Wiecie co najbardziej zaskoczyło mnie w tej książce? To, że mi się spodobała. Sięgnęłam po nią ze względu na szum jaki zrobiła, ale przyznam szczerze, tego typu książki jakoś specjalnie mnie nie pociągają. No, ale dobra. Przeczytałam. Początkowo było mi ciężko ze względu na specyficzny styl pisania albo po prostu zapisywania choćby dialogów. Ale po kilkunastu stronach przywykłam i już nie było problemu (…). @sanaecozy

 

Źródło: nakanapie.pl

Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie

Biegnąca z wilkami

Clarissa Pinkola Estés

Dzika Kobieta biegnie przed siebie z zamkniętymi oczami, zdana wyłącznie na wewnętrzne zmysły. Jej stopy ledwie dotykają ziemi. Jest wolna. Lekka jak wiatr. Jej włosy tworzą za nią rozwiany płaszcz, swoisty ster, który kieruje jej ciałem wciąż naprzód i naprzód. Dzika Kobieta nigdy nie wstrzymuje biegu, nawet, gdy dręczy ją pragnienie lub błagalne śpiewy mijanych po drodze mężczyzn (…).

 

Źródło: www.granice.pl

Skip to content