Nowości

Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę

Nick Bilton

(…) Narracja książki skupia się wokół założyciela Silk Road, Rossa Ulbrichta i prowadzonej przez niego witryny internetowej oraz tropiących go amerykańskich agencji rządowych. (…).Ross Ulbricht jest jednak zaprzeczeniem archetypu przestępcy: pogodnie spoglądający z archiwalnych zdjęć kudłaty trzydziestolatek, nieprzywiązujący wielkiej wagi do dóbr materialnych altruista, fanatyczny libertarianin, który w czasach studenckich aktywnie brał udział w dyskusjach filozoficzno-politycznych. Z drugiej strony stworzył on wartą ponad miliard dolarów witrynę, która stała się niezwykle popularną platformą służącą przestępstwom wszelakim. (…)

Źródło: histmag.org

Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem

Tim Cantopher

Niepewność jutra, tempo życia i ciągłe zmiany powodują, że trudno nam się odnaleźć w pełnym niewiadomych świecie. Kiedy przyszłość jest coraz bardziej nieprzewidywalna, to właśnie sztuka panowania nad lękiem staje się jedynym sposobem na przetrwanie (…).

Źródło: www.kulturatka.pl

Czuły narrator

Olga Tokarczuk

 (…) Jest to książka przede wszystkim o tym, jak na pisanie patrzy Tokarczuk. Ale nie jest to książka wyłącznie o pisaniu. Pierwsze eseje to raczej coś w rodzaju wprowadzenia do filozofii Olgi Tokarczuk. Noblistka wykłada w nich jak patrzy na świat. Potem jest tekst o tłumaczach. Dosyć znany, pewnie cześć z was już go czytała. Dopiero od 93 strony Tokarczuk pisze już wyłącznie o czytaniu i tworzeniu opowieści. Zwięczeniem tego zbioru jest wykład noblowski wygłoszony przed rokiem w Sztokholmie (…).
Rafał Hetman 16.11.2020

Źródło: lubimyczytac.pl

Matematyka Zbiór zadań maturalnych Lata 2010–2020. Poziom podstawowy 1147 zadań CKE z rozwiązaniami

Ryszard Pagacz. Oprac.

Zbiór zawiera wszystkie zadania z arkuszy maturalnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z lat 2010–2020 (poziom podstawowy) (…)

Źródło: pazdro.com.pl

Matematyka Zbiór zadań maturalnych Lata 2010–2020. Poziom rozszerzony 371 zadań CKE z rozwiązaniami

Ryszard Pagacz. Oprac.

Zbiór zawiera wszystkie zadania z arkuszy maturalnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z lat 2010–2020 (poziom rozszerzony). Zadania są podzielone i uporządkowane według rozdziałów występujących w typowym programie nauczania matematyki w szkole. Do wszystkich zadań podano szkice rozwiązań, również do zadań zamkniętych. (…)

Źródło: pazdro.com.pl

Pierwsza osoba liczby pojedynczej

 Haruki Murakami

Nowy zbiór opowiadań

(…) Rozumiem, dlaczego są ludzie, którzy go kochają, ale rozumiem też, dlaczego są ci, którzy go w ogóle nie czytają i nie rozumieją jego fenomenu. Żadna książka czy literatura nie jest dla każdego. Japońska literatura jest bardzo charakterystyczna i zdecydowanie nie każdy się w niej odnajdzie. Tak samo jest z Murakamim – to, co mnie w nim zachwyca, ktoś inny uzna za nudę. (…) To jest książka dla kogoś, kto Murakamiego już kocha.

Źródło: bardziejlubieksiazki.pl

Homo biologicus. Jak biologia wyjaśnia ludzką naturę

Pier Vincenzo Piazza

Czy możemy liczyć, że naszą zmienną naturę, niekiedy przelotne albo błahe aspiracje, zachowania, czy wreszcie uduchowienie uda nam się wyjaśnić poprzez poznanie mechanizmów biologicznych?
Neurobiolog Pier Vincenzo Piazza uważa, że współczesna biologia może wyjaśniać nie tylko, jak przebiegają procesy w ciele człowieka, ale także dlaczego coś się dzieje w naszym wewnętrznym świecie.(…)

 

Źródło: ksiegarnia.pwn.pl

Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI w.

Alex Boese

Ta książka to w zasadzie zbiór ciekawostek, w tym przypadku z dziedziny oszustw i plotek. Jak to większość takich pozycji, brak w niej jakiejś myśli przewodniej; ot, ludzi oszukują dla korzyści lub z nudów. Jedyne, co mnie w niej zainteresowało, to częste pojawianie się wśród tych żartownisiów znanych osobowości (…)
Xarthras 12.08.2020

 

Źródło: lubimyczytac.pl

Egzaminy bez spiny. Wiesz więcej i potrafisz więcej niż ci się wydaje

Elżbieta Zubrzycka

Przez całe lata szkolnej nauki dzieci słyszą wiele o tym, czego nie potrafią, dowiadują się na każdym kroku, w czym są słabi, z czym sobie nie radzą. To na błędach i słabościach skupia się uwaga nauczycieli i rodziców. Efekt jest taki, że młody człowiek mający przed sobą maturę, nie tylko nie dostrzega własnych mocnych stron, ale jest przekonany, że jest niezdolny, słaby. Jak ma podejść do wyzwania, jeśli w siebie nie wierzy?
Trzeba nauczyć młodych ludzi, jak się uczyć – efektywnie i z przyjemnością. Lęk zabija motywację. Młodzi ludzie są nieustannie straszeni egzaminami, testami, klasówkami. – Juniorowo

Książka jest rodzajem psychologicznego poradnika motywującego na całe życie.

Źródło: elzbietazubrzycka.pl

Dzieje zachodnie filozofii…

Bertrand Russell

To jedna z najlepszych książek jakie czytałam w swoim życiu. Zachwycająca jest już sama przejrzystość wywodu. Na pojedynczej stronie recenzji nie umiem uzyskać takiej klarowności, z jaką Russell prowadzi czytelnika przez tysiąc. To jest mistrzostwo świata. (…) Russell prowadzi wywód, który pokazuje rozwój myśli w dziejach (…)
Agnieszka 30.07.2020

 

Źródło: lubimyczytac.pl

Skip to content