Za najstarszą książkę świata zostało uznane dzieło przekazane przez anonimowego ofiarodawcę Muzeum Brytyjskiemu w Sofii (stolicy Bułgarii). Jest to sześć zapisanych i połączonych ze sobą płytek ze szczerego złota, które wykonano 2 i pół tysiąca lat temu. Tekst został wyryty w języku Etrusków – jednego z najbardziej tajemniczych ludów Europy, który osiedlił się około 3 tysiące lat temu na terenie północnych Włoch.
1324 – na tyle języków i dialektów została już przetłumaczona Biblia. Co roku drukuje się na całym świecie około 1 miliona egzemplarzy tego dzieła.
Najdłuższą książką świata jest encyklopedia Dynastii Ming, która liczy 10 tysięcy tomów!. Pisało ją – oczywiście ręcznie – 2 tysiące Chińczyków przez pięć lat.
Najdłuższym poematem jest Mahabharata, starożytny epos indyjski liczący około 100 tysięcy strof (18 ksiąg) zapisanych sanskrytem. Początkowo w połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e., był to zbiór przekazywanych ustnie opowieści. Zapisano je i uporządkowano około czwartego wieku naszej ery. Najdłuższy poemat europejski to „Punica” – starożytne łacińskie dzieło Siliusa Italicusa o wojnie punickiej liczy około 12 tysięcy wersów.
Największa książka świata to: „Bhutan: A Visual Odyssey Across the Himalaya Kingdom”. Jest to 112 stronicowy album fotografii królestwa z Himalajów. Waży 60 kilogramów, ma półtora metra wysokości i po otworzeniu ponad 2 metry szerokości. Wydanie jednego egzemplarza kosztuje tysiąc dolarów. Ma powstać aż 500 takich albumów.