Domena publiczna! Co nam daje?

„Prawdopodobnie większość z nas wie, że aby skorzystać z czyjegoś dzieła, należy zapytać o zgodę. I najprawdopodobniej zapłacić też za wykorzystanie. Otóż niekoniecznie. Istnieje (można śmiało użyć sformułowania „niezliczony”) zbiór  utworów, z których możemy swobodnie korzystać. Jak to możliwe?

Domena publiczna to wszystkie te utwory, do których nikt nie posiada autorskich praw majątkowych. Oznacza to, że znajdujących się w domenie publicznej dzieł można swobodnie i bezpłatnie używać — poznawać je, kopiować i rozpowszechniać, opracowywać na nowo i twórczo przekształcać. Utwory przechodzą do domeny publicznej automatycznie, kiedy mija 70 lat od śmierci ich autorów (dotyczy to również tłumaczy), dokładnie z początkiem każdego kolejnego roku. Dlatego 1 stycznia możemy świętować nie tylko Nowy Rok, lecz także to, że rośnie wspólne dobro całego społeczeństwa — wolna kultura. Oznacza to, że już 1 stycznia 2019 roku w domenie publicznej znajdą się utwory autorów, którzy zmarli w 1948 roku.

Jakie dzieła znajdują się w domenie publicznej?

  • te, do których wygasły autorskie prawa majątkowe (prawa te są ograniczone w czasie i zbywalne);
  • te, które nigdy nie podlegały autorskim prawom majątkowym;
  • materiały urzędowe — m. in. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy i rozporządzenia.

Pamiętaj, że osobiste prawa autorskie nie wygasają nigdy. Zawsze pamiętaj o podaniu nazwiska autora.

Dowiedz się o możliwościach darmowego i swobodnego wykorzystywania otwartych zasobów oraz dzieł znajdujących się w domenie publicznej → otwartakultura.org

Zapraszamy do zapoznania się INFOGRAFIKĄ na ten temat

Źródło: otwartakultura.org

Skip to content