99 lat temu

99 lat temu urodził się Stanisław Lem, światowa ikona literatury science fiction, futurolog, pisarz, filozof i odkrywca…

Opublikowany przez Narodowe Centrum Kultury Sobota, 12 września 2020

Lem o czytnikach

Wizję tę rozwinął Stanisław Lem w swoim „Powrocie z gwiazd” (1961), przewidując też dzisiejszą rywalizację e-booków i audiobooków.

Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. A tak się na nie cieszyłem, po mikrofilmach, z których składała się biblioteka „Prometeusza”. Nic z tego. Nie można już było szperać po półkach, ważyć w ręce tomów, czuć ich ciężaru, zapowiadającego rozmiar lektury. Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu. Ale optonów mało używano, jak mi powiedział robot-sprzedawca. Publiczność wolała lektany – czytały głośno, można je było nastawiać na dowolny rodzaj głosu, tempo i modulację.

źródło: https://swiatczytnikow.pl/czytnik-ksiazek-z-1935-roku-i-inne-wizje-w-tym-jedna-ktora-sie-spelnila/

zapraszamy na oficjalną stronę pisarza :https://lem.pl/

Skip to content