Zbiory

Księgozbiór liczy ponad 27000 woluminów (dane grudzień 2022 r.)  i obejmuje:

• encyklopedie, leksykony i słowniki – ogólne, rzeczowe i językowe
  • atlasy, mapy i wydawnictwa albumowe,
  • literaturę piękną – polską i obcą,
  • pozycje z zakresu literatury popularnonaukowej z różnych dziedzin wiedzy,
  • lektury (pozycje wieloegzemplarzowe),
  • programy nauczania i nieduży zbiór podręczników szkolnych,
  • literaturę metodyczną dla nauczycieli.

Stworzony został też dział z pozycjami dla MATURZYSTÓW.

Biblioteka posiada również pokaźny zbiór literatury w języku angielskim (dar absolwenta Szkoły), a także pozycje z literatury w języku francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Zdecydowana większość zbiorów jest udostępniona do wypożyczenia. Szczegółowe zasady określa regulamin biblioteki.

Z księgozbioru podręcznego można korzystać na miejscu. W uzasadnionych przypadkach biblioteka umożliwia wypożyczenie niektórych pozycji do domu na weekend lub w godzinach zamknięcia czytelni. Część zbiorów znajduje się w pracowniach przedmiotowych ( zasady korzystania ustala nauczyciel przedmiotu) i w rezerwie magazynowej.

Najstarszą książką w zbiorach jest dzieło Tadeusza Czackiego, wyd. z 1800 r.- „O litewskich i polskich prawach” Pierwszą wpisaną do inwentarza jest W. L. Anczyca „Duch puszczy”, wyd. z 1946 r. W zbiorach mamy też CYMELIA – pozycje z dedykacjami, autografami pisarzy, pozycje „szczególne” ze względu np. na rok czy miejsce wydania. Warte uwagi czytelnika. Księgozbiór regularnie wzbogacamy nowościami ( w miarę możliwości finansowych). Są wśród nich pozycje, które zdobyły nagrody literackie i te poszukiwane przez czytelników. Zapraszamy do zapoznania się ze strukturą zbiorów: KATALOGI ONLINE. UWAGA: Katalog jest dostępny tylko w szkolnej sieci!

Księgozbiór biblioteczny ustawiony został wg działów UKD, które są sygnaturą dla poszczególnych woluminów i egzemplarzy zbiorów specjalnych.

Oprócz sygnatur wg UKD zbiory znaleźć można pod sygnaturami opisowymi np. Varsaviana; Filmoteka; Multimedia; Audiobooki. Każda zakładka z numerem UKD dla ułatwienia zawiera opis słowny.

Czasopisma dostępne w bibliotece ( tylko numery archiwalne, aktualne tylko 9 tytułów), które polecamy naszym czytelnikom:

1. Academia
  20. Mówią Wieki
  21. National Geographic Polska
  22. Newsweek Polska
  23. Newsweek (tylko on-line)
  24. Nowa Szkoła
  25. Nowe Książki
  26. Perspektywy
  27. Polityka
  28. Przekrój  bieżąca prenumerata
  29. Przyroda Polska
  30. Rzeczpospolita
  31. Spotkania z Zabytkami
  32. Stolica bieżąca prenumerata
  33. Świat Nauki
  34. Tygodnik Powszechny
  35. Urania
  36. W Sieci Historii
  37. Wiadomości Historyczne
  38. Wielcy Malarze
  39. Teatr
  40. The Economist  bieżąca prenumerata
  41. Wiedza i Życie
  42. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

W czytelni udostępniamy również inne archiwalne tytuły czasopism, które kiedyś biblioteka prenumerowała a także egzemplarze uczniowskich czasopism tych wydawanych kiedyś jak „Promień Szkolny”   „Czadek „i wydawanych do dziś  „Gazeta Festiwalowa”

Zbiory specjalne (w tym MULTIMEDIA) – czyli wszystko to, co nie jest drukiem zwartym. Łącznie ok. 1390 egz. (dane grudzień 2022 r.)

Zbiory te obejmują:

• kasety magnetofonowe (T)
  • kasety wideo  (Tw)
  • foliogramy (F)
  • CD-ROMy (CDR ) dokumenty elektroniczne
  • płyty CD audio (CD)
  • płyty DVD i CD z filmami (CDF)
  • przeźrocza (P)

Największy zbiór stanowią:

CDF filmy na DVD  – 892;

Tw kasety wideo – 225 (głównie ekranizacje lektur szkolnych, ale również pozycje popularno-naukowe i archiwalne nagrania Festiwali Teatralnych w CZACKIM – Festiwale od I do XVI, które zostały już zdygitalizowane na płyty DVD)  ;

T kasety magnetofonowe – 172 (są to w większości kasety z materiałem do nauki języków obcych i stanowią uzupełnienie oferty podręczników);

CD płyty audio- 85

CDR dokumenty elektroniczne– 15 ,których ofertę tytułową prezentujemy poniżej:

CDR

•  Elektroniczny Atlas świata
  • Multimedialny słownik języka angielskiego
  • Złota Encyklopedia PWN-3 płyty
  • Język polski : kompendium wiedzy
  • Die CD-ROM Grammatik Deutsch …
  • Ubungsblatter per Mausklick
  • Multimedialny atlas historyczny – 2 płyty
  • Atlas Świata
  • Dzieje cywilizacji – 4 płyty

Wiele egzemplarzy gromadzonych w bibliotece multimediów jest darowizną tytułów prasowych i osób prywatnych i nie są  jeszcze zinwentaryzowane (zewidencjonowane). Są to dość duże zbiory, do wglądu w czytelni multimedialnej, z możliwością wypożyczenia. Zbiory specjalne niewątpliwie wymagają poszerzenia oferty, o którą w miarę możliwości zabiegamy.

DOKUMENTY prawa wewnątrzszkolnego (wybrane) i inne dokumenty

W MCI dostępne są papierowe wydania Przedmiotowych Systemów Oceniania (Przedmiotowe Ocenianie) poszczególnych nauczycieli oraz wskazane przez nich programy i rozkłady materiałów a także inne dokumenty w ich papierowej wersji (m. in. dokumenty biblioteki takie jak plany pracy, sprawozdania, DPRCZ i inne).

DPRCZ,

Statut Szkoły,