Animacje w natarciu…

Krótkie filmy animowane (dla dorosłych?) zawsze miały szczególne miejsce w historii polskiego filmu.

Coraz częściej spotykamy się z taką formą w edukacji i e-edukacji.  Animowane filmy dokumentalne, opowiadające o konkretnych wydarzeniach zyskują coraz większą popularność. Mają niewątpliwie uatrakcyjnić przekaz słowa pisanego czy mówionego. Taka najkrótsza wersja to coraz liczniejsze zapowiedzi różnych wydarzeń w formie bardzo krótkich „animacji”. Często przypominają „ruchome” kolaże, wprawione w ruch grafiki.
Jednym słowem coraz częściej twórcy korzystają z tej formy przekazu. Oglądajmy zatem te obrazkowe opowieści i podziwiajmy i rysunek i minimalistyczną w ilości słów treść 🙂

Lekcje z historii wzornictwa

Animacja „Przekroju” z Nagrodą 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.  Animacja opowiada historię długoletniej redaktorki tygodnika „Przekrój”, prawej (i lewej) ręki redaktora naczelnego Mairana Eilego, Janki Ipohorskiej. Scenariusz powstał na motywach artykułu Ewy Pawlik o tym samym tytule. Film można obejrzeć na łamach przekrój.pl.

O ciekawych animacjach (z historii animacji) można przeczytać  na portalu culture.pl: 20 arcydziel polskiej animacji
I oczywiście obejrzeć ile się da, korzystając ze wspaniałych zbiorów NINATEKIhttps://ninateka.pl/filmy/film,animacje
Można tez skorzystać ze zbiorów Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej (Animacje i Eksperymentalne) FINA.

Warto wspomnieć, że wiele uczelni artystycznych prowadzi zajęcia z animacji (np. na kierunku Sztuka mediów i animacja).
Przykładem jak robią to studenci niech będą prace na stronie Teatru Współczesnego w Szczecinie: Animacje