Ważne tematy… osoby w stanie kryzysu psychicznego

bezpłatne numery pomocowe  pod linkiem https://liblink.pl/uys728OH2r
1.Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego- 800 70 22 22, całodobowy
2.Tumbo Linia, tel. 800 111 123, tumbopomaga.pl – bezpłatny telefon przeznaczony dla młodzieży i osób dorosłych, którzy przeżywający śmierć kogoś bliskiego. Poniedziałek -piątek 12-18
3. Linia Wsparcia dla Osób po Stracie Bliskich, tel. 800 108 108, nagle sami.org.pl – bezpłatny telefon przeznaczony dla dorosłych, którzy przeżywający śmierć kogoś bliskiego. Poniedziałek – piątek 14-20
4. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, tel. 116 111, www.116111.pl – bezpłatny, całodobowy i działający codziennie telefon przeznaczony dla nastolatków doświadczających trudności.
5. Linia Dzieciom, tel. 800 080 222, liniadzieciom.pl – bezpłatny, całodobowy i działający codziennie telefon przeznaczony dla nastolatków doświadczających trudności.
6.Wsparcie dla Nauczycieli i Rodziców, tel. 800 100 100 – bezpłatny telefon dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie pomocy dzieciom i nastolatkom przeżywającym kłopoty i trudności.
7.Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, tel. 116 123 – bezpłatny i działający codziennie telefon dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym.
8. Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, tel. 800 12 12 12 –  całodobowy, bezpłatny telefon pomocy psychologicznej i prawnej dla dzieci i w sprawach dzieci.

DLACZEGO DZIECI POPEŁNIAJĄ PRÓBY SAMOBÓJCZE?
„Trzy udowodnione i przebadane czynniki ryzyka, mające największy wpływ na zachowania samobójcze dzieci i młodzieży to:
  • zaniedbanie emocjonalne przez dorosłych
  • przemoc emocjonalna ze strony dorosłych
  • przemoc rówieśnicza

Ta pierwsza – najpoważniejsza.
Zaniedbane emocjonalnie dzieci i nastolatki 11 razy częściej podejmują próby samobójcze niż te, które nie doświadczają zaniedbania.

Czym zaniedbanie emocjonalne różni się od emocjonalnej przemocy?
Przemoc emocjonalna jest wtedy, gdy na przykład dziecko słyszy, że jest nic nie warte, jest zakałą, kretynem, że niszczy rodzicom życie, matka żałuje, że je urodziła.
Gdy pojawiają się przekleństwa i obelgi.
A kiedy mamy do czynienia z zaniedbaniem – jest kompletna cisza.
Dorosły nie odpowiada na potrzebę miłości, bezpieczeństwa, szacunku.
„Ja dla mamy znaczę tak mało, że nawet nie chce jej się na mnie krzyczeć” – usłyszałam kiedyś od dziecka.
Ktoś mógłby spytać, jak to możliwe.
O przemocy werbalnej, o biciu, o wykorzystywaniu seksualnym, sporo się mówi.
Dziecko, które doświadcza takiego traktowania, ma świadomość, że tak się nie powinno postępować, że ktoś mu robi krzywdę.
O zaniedbaniu emocjonalnym nie mówimy.
Dziecko nie wie, że nie ma wpływu na to, jak traktują je najbliżsi, że to, czego doświadcza, jest krzywdzeniem.
Wydaje mu się, że to w nim jest coś złego, że nie zasługuje na uwagę i szacunek.
Robi się przecież starsze, obserwuje innych i widzi, że są rodziny, gdzie mama lub ojciec głaszczą po głowie, przytulają, pytają o samopoczucie.
„Dlaczego ja tak nie mam?” – myśli. „To moja wina” – pojawia się odpowiedź w głowie.
Im dłużej taka sytuacja trwa, tym więcej negatywnych myśli ma na swój temat i na temat świata, który zaczyna się jawić jako pełen niebezpieczeństw, wrogi.
Stąd blisko do obniżenia nastroju, stanów depresyjnych, zniechęcenia, a w końcu także samobójczych myśli.”
Tekst: fragment wywiadu z Lucyną Kicińską koordynatorką naszej STREFY POMOCY w serwisie www.zwjr.pl dla wysokieobcasy i Kulczyk Foundation
źródło:https://www.facebook.com/zyciewatrejestrozmowy

Jako alternatywa dla poszukujących Bodyclean.pl. Jak odzyskać spokój, szczęście i poczucie własnej wartości

O depresji