Legalna Kultura i jej CZYTELNIA KULTURALNA

Łyk sztuki do kawy na balu karnawałowym

„Zapraszamy na bal z przeszłości. I to nie byle jaki, tylko na „Bal Młodej Sztuki”, zorganizowany przez artystów i uwieczniony dzięki serii obrazów pędzla Kazimierza Stabrowskiego. „Bal Młodej Sztuki” odbył się w ostatnią sobotę karnawału, 29 lutego 1908 r. w gmachu Filharmonii Warszawskiej. (…)
Spośród wszystkich wydarzeń zorganizowanych przez Szkołę Sztuk Pięknych to właśnie „Bal Młodej Sztuki” z 1908 r. najmocniej zapisał się w historii. Już sam wystrój sal musiał robić niezwykłe wrażenie – aby się o tym przekonać oddajmy głos Stefanowi Żeromskiemu, który opis wydarzenia zawarł w swoim dramacie „Róża” (całość możecie przeczytać na stronie Wolne Lektury): „Wysoce artystyczne a oryginalne upiększenie sali za pomocą witrażów i specjalnie w tym celu wykonanych obrazów przez najmodniejszych artystów — dodaje zabawie szczególnego uroku. Balkon przystrojony jest fryzem, zwieszającym się na salę. Żyrandole elektryczne, przyćmione fantastycznymi przezroczami, rzucają światło podnoszące nastrój nerwowy. — Wszystkie oczy kierują się ku sztucznie wzniesionej estradzie przybranej w girlandy kwiatów, gdzie zza pąsowej kotary z ciężkiego aksamitu mają się ukazywać fantastyczne postacie i symbole”.(…)

Źródło: legalnakultura.pl