Z polecenia HUM: „Ukochane równanie profesora”; „Gorzko, gorzko”; „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (mamy!)

IWONAKS CZYTA (W) CO POPADNIE!
 
„Kiedy sięgam po literaturę japońską, zawsze towarzyszy mi pewien rodzaj zaciekawienia. Japonia, chociaż dziś bliższa niż dawniej z racji rozwijających się mediów, globalizacji kultury, docierających do Europy filmów, reportaży, zawsze pobudza wyobraźnię ze względu na swoją egzotykę. Książka zaintrygowała mnie jeszcze z innego powodu, już w tytule pojawia się zapowiedź matematycznych dociekań i chociaż materia ta dla humanisty nie zawsze jest przyjazna, to jednak koncepcja świata, który można zawrzeć w liczbach jest fascynująca i niezwykła.
Powieść zachęca czytelników do spojrzenia na liczby w taki właśnie sposób, jako symbole opisujące świat, obecne w przyrodzie, życiu codziennym, układach i konstelacjach ludzkich.(…)
Yõko Ogawa „Ukochane równanie profesora”
 
„Długo wyczekiwana książka Joanny Bator, autorki powieści, między innymi „Piaskowej góry” czy też nagrodzonej Literacką Nagrodą Nike „Ciemno, prawie noc”, nie zawiodła oczekiwań czytelników. Jej bohaterkami, jak zwykle u Bator, są kobiety, a właściwe reprezentantki czterech pokoleń kobiet, które mieszkają na Dolnym Śląsku, w miejscu
przenikania się kultur, są ze sobą spokrewnione i niosą przez życie tajemnice odkrywające się w trakcie rozwoju akcji.
Powieść przekracza wiele granic gatunkowych, ma cechy kryminału, powieści sagi, powieści psychologicznej, ale jak to zwykle bywa w przypadku wybitnych dzieł, nie da się jej zaklasyfikować do żadnej z tych kategorii.(…)
Joanna Bator „Gorzko, gorzko”
 
Książka Radka Raka wyróżnia się spośród wydanych ostatnio powieści przede wszystkim swoją niezwykłością, bowiem dzieje historycznej postaci – chłopa Szeli, autor osadził w realiach słowiańskich, a konkretnie galicyjskich, baśni. W ten sposób stworzył niesamowity, fascynujący, czasem groźny świat i splótł różne wątki w opowieść, która przenosi czytelnika w krainę fantazji, łączy możliwe z niemożliwym, budując niezwykle interesujący portret historycznego przywódcy rzezi galicyjskiej.(…)
Skip to content