IWONAKS CZYTA (W) CO POPADNIE!
„Kiedy sięgam po literaturę japońską, zawsze towarzyszy mi pewien rodzaj zaciekawienia. Japonia, chociaż dziś bliższa niż dawniej z racji rozwijających się mediów, globalizacji kultury, docierających do Europy filmów, reportaży, zawsze pobudza wyobraźnię ze względu na swoją egzotykę. Książka zaintrygowała mnie jeszcze z innego powodu, już w tytule pojawia się zapowiedź matematycznych dociekań i chociaż materia ta dla humanisty nie zawsze jest przyjazna, to jednak koncepcja świata, który można zawrzeć w liczbach jest fascynująca i niezwykła.
Powieść zachęca czytelników do spojrzenia na liczby w taki właśnie sposób, jako symbole opisujące świat, obecne w przyrodzie, życiu codziennym, układach i konstelacjach ludzkich.(…)
„Długo wyczekiwana książka Joanny Bator, autorki powieści, między innymi „Piaskowej góry” czy też nagrodzonej Literacką Nagrodą Nike „Ciemno, prawie noc”, nie zawiodła oczekiwań czytelników. Jej bohaterkami, jak zwykle u Bator, są kobiety, a właściwe reprezentantki czterech pokoleń kobiet, które mieszkają na Dolnym Śląsku, w miejscu
przenikania się kultur, są ze sobą spokrewnione i niosą przez życie tajemnice odkrywające się w trakcie rozwoju akcji.
Powieść przekracza wiele granic gatunkowych, ma cechy kryminału, powieści sagi, powieści psychologicznej, ale jak to zwykle bywa w przypadku wybitnych dzieł, nie da się jej zaklasyfikować do żadnej z tych kategorii.(…)
Joanna Bator „Gorzko, gorzko”
Joanna Bator „Gorzko, gorzko”
Książka Radka Raka wyróżnia się spośród wydanych ostatnio powieści przede wszystkim swoją niezwykłością, bowiem dzieje historycznej postaci – chłopa Szeli, autor osadził w realiach słowiańskich, a konkretnie galicyjskich, baśni. W ten sposób stworzył niesamowity, fascynujący, czasem groźny świat i splótł różne wątki w opowieść, która przenosi czytelnika w krainę fantazji, łączy możliwe z niemożliwym, budując niezwykle interesujący portret historycznego przywódcy rzezi galicyjskiej.(…)