Belfer czytający… Przeczytałam

„Zatem światło to kolor, a cień jest jego brakiem” – rozważał angielski malarz J. M. W. Turner w 1818 roku.                       

 Sekrety kolorów

Jakież to tajemnice mogą skrywać kolory? I co tak intryguje w historii barw?
Kassia St Clair zgłębia ten temat w swej szczególnej monografii kolorów – znanych, zapomnianych, modnych czy nawet… niebezpiecznych. Opowieść o tym, skąd się wzięły, ujawnia przy okazji pomysłowość, determinację, pasję i złożoność ludzkiej natury, a niekiedy nawet skłonność do dziwactw. Bowiem historia kolorów to dzieje człowieka.

      Nowych barw poszukiwali nie tylko chemicy – wynalazcy,  ale i malarze ciekawi farb o trwałych i niebanalnych kolorach. Niektóre odcienie zawdzięczają własny byt kapryśnym władcom, głupiej, często niebezpiecznej modzie lub… wojsku. Swoista pogoń za barwami bywała oceniana krytycznie. J. W. Goethe uważał na przykład, że jedynie „dzikie ludy, osoby niewykształcone oraz dzieci wykazują wielkie upodobanie do żywych kolorów”.

       Książka jest fascynująca. Brytyjska dziennikarka opowieść snuje z lekkością i przeplata anegdotami. Czy wiedzieliście, że starożytni artyści skupiali się na tonacji barw – jasnej lub ciemnej, a nie na samym kolorze? Jakby najmniej istotne było rozróżnienie niebieskiego od zielonego, a  czerwieni od różu.  Już współczuję tłumaczom eposów Homera… A czy słyszeliście kiedyś o kolorze pchlim, który przestał być w modzie po tragicznej śmierci jego propagatorki? Albo o barwach zabijających ludzi?  A może rozpoznajecie kolor rasistowski, oprotestowany w XXI wieku przez wielkie domy mody?

       Uwagę zwraca również świetnie dobrana szata graficzna. Marginesy są kolorowe, stosowne do opisywanej w danym rozdziale barwy. Dzięki takiemu zabiegowi edytorskiemu odkryjemy, że tzw. kolor biały zaledwie 7 odcieni, a czarny aż 9.

Czas na zagadkę. Odgadnijcie, jaki kolor kryje się pod daną nazwą. W razie niepowodzenia zawsze można zajrzeć do odpowiedzi 

  1. izabelin ? –
  2. obsydian ? –
  3. gumiguta ? –
  4. urzet ? –
  5. minia ? –
  6. alizaryna ? –
  7. grynszpan ? –
  8. magenta ? –
  9. moss ? –
  10. bastard ? –

Gorąco zachęcam do czytania!
Iwona Słowikowska

 

odpowiedzi: 1. biel bladożółta, 2. czerń, 3. żółty, 4. granat, 5 oranż, brąz,
7. zieleń morska , 8. purpura, 9. zieleń mchu, 10. złoty

wersja pdf

Skip to content